Folklor, Goci, Jagiełło i mistrzostwa rowerowe

Hrubieszów

Reklamy

Zbliża się kolejny weekend atrakcji, organizowanych w Hrubieszowie z okazji 610 rocznicy nadania praw miejskich. Na najbliższą sobotę i niedzielę zaplanowano m.in.: koncert „Europa na ludowo”, festyn „HaDeK dzieciom” i rowerowe mistrzostwa w jeździe parami na czas.

Europejskie koncerty ludowe odbywają się w Hrubieszowie od 10 lat. Każdego roku oprócz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej prezentuje się inna zagraniczna grupa folklorystyczna. Tym razem będzie to zespół „Danuben Youth” z bułgarskiego miasta Swistov, które od czerwca jest nowym miastem partnerskim Hrubieszowa. Ponadto w koncercie wystąpią zespoły muzyczne, taneczne i śpiewacze z gmin, partnerów projektu „Witajcie w Gotanii”.

W sobotę 28 sierpnia o 16.00 wykonawcy przejdą w korowodzie z bursy międzyszkolnej przy ul. Zamojskiej pod siedzibę Hrubieszowskiego Domu Kultury. Tu oprócz występów odbędzie się pokaz walk i musztry Gotów oraz Legionów Rzymskich. Będą też stoiska promocyjne gmin „Gotanii” m.in. z wyrobami rękodzieła artystycznego i potrawami lokalnymi.

Na niedzielę zaplanowano profilaktyczny festyn rodzinny, podczas którego dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach plastycznych, muzycznych i historycznych. Impreza będzie także podsumowaniem wakacyjnego projektu „Król Jagiełło i rycerze”. Organizatorzy zapowiadają, że na placu przed HDK pojawi się na koniu sam Władysław Jagiełło z królową Jadwigą i swoim dworem. Po „Balu u Króla”, dzieci wypuszczą w niebo napełnione helem balony z wypisanymi przez siebie przesłaniami.

Również w niedzielę odbędą się Mistrzostwa Hrubieszowa Par Mieszanych w jeździe na czas, organizowane przez Stowarzyszenie Hrubieszów na Rowerach. Pierwsze duety wystartują na 10-kilometrową trasę Strzyżów – Hrubieszów około 11.00.

Kolejne wydarzenia, związane z 610-leciem nadania praw miejskich odbędą się w przyszłym tygodniu. M.in. na czwartek 2 września zaplanowano mszę świętą i uroczystą sesję Rady Miejskiej.

Źródło:
www.iaslubelskie.pl