29 lutego 2024

Gdzie wynająć magazyn? Może na Śląsku?

Osoby poszukujące magazynu dla swojej firmy nie mają łatwego zadania. Muszą bowiem zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, dotyczących umiejscowienia magazynu, jego wielkości czy ceny. Bardzo ważne jest zatem przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, i podjęcie dobrej decyzji, która będzie miała ogromny wpływ na rozwój prowadzonego biznesu.

Reklamy

 

Osoby poszukujące magazynu dla swojej firmy nie mają łatwego zadania. Muszą bowiem zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, dotyczących umiejscowienia magazynu, jego wielkości czy ceny. Bardzo ważne jest zatem przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, i podjęcie dobrej decyzji, która będzie miała ogromny wpływ na rozwój prowadzonego biznesu.

Wynajem magazynu – na co zwrócić uwagę?

Aby wynająć powierzchnię magazynową dla swojej firmy, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Reklamy
  • Po pierwsze odpowiednia lokalizacja – Najlepszym rozwiązaniem byłoby ulokowanie magazynu w bliskim sąsiedztwie firmy. Rozwiązałoby to problemy logistyczne i pozwoliło uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z transportem. Zatem należy szukać magazynu w pobliżu firmy, w okolicy o dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej. Magazyny na Śląsku, w okolicach Poznania, Łodzi czy Wrocławia spełniają to kryterium, leżą bowiem w obrębie rozwiniętych ośrodków komunikacyjnych i przemysłowych.
  • Cena wynajmu jest równie ważna – Wiadomo, że najbardziej interesująca jest niska cena. Warto jednak pamiętać, że wyższa kwota najmu związana jest z lepszymi warunkami magazynowania, stanem budynków i ich wyposażeniem. Często niższą cenę mają starsze magazyny, jednocześnie jednak mogą mieć wady, takie jak zawilgocenie czy słabe zabezpieczenie przed opadami deszczu. Natomiast nowe magazyny są najczęściej nowoczesne i komfortowe. Na cenę ma również wpływ odległość magazynu od centrum miasta. Te bardziej oddalone są tańsze. O cenie wynajmu decyduje też powierzchnia magazynu. Warto wybrać taki obiekt, którego powierzchnia będzie w całości zagospodarowana. Przy czy warto wiedzieć, że im większy metraż, tym cena za metr kwadratowy jest niższa.
  • Bardzo istotne – wyposażenie magazynu – W tym miejscu warto podkreślić, że wyposażenie nowych magazynów znacznie przewyższa stare powierzchnie magazynowe. W tych pierwszych bardzo często znajdują się odpowiednie maszyny i urządzenia i, co ważne, doprowadzone są media. Zdarza się jednak, że magazyn nie jest tak dobrze wyposażony, wtedy warto o wszystko zadbać osobiście, by pomieszczenia magazynowe spełniały oczekiwania.
  • Wyposażenie związane z indywidualnymi potrzebami – Najważniejsze jest, by zdawać sobie sprawę z potrzeb, jakie stawia przed nami prowadzony biznes i jakiego typu towary będą przechowywane w magazynie. Różne produkty wymagają bowiem różnego sposobu przechowywania. Dlatego na przykład bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność i temperatura w magazynach do przechowywania żywności czy leków.

Rynek magazynowy na Śląsku

Śląsk jest regionem od lat słynącym z rozwiniętego przemysłu i infrastruktury. Duży popyt na magazyny do wynajęcia w tym regionie sprawił, że Śląsk stał się jednym z największych liderów w Polsce pod względem rynku magazynowego co można zobaczyć na przykładzie liczby ofert magazynowych dostępnych na stronie http://www.katmagazyn.pl/ . Gliwice, Chorzów, Mysłowice i Tychy to miasta posiadające najwięcej magazynów na Górnym Śląsku, natomiast na Dolnym Śląsku wyróżnia się pod tym względem Wrocław. Aktywność najemców w regionie wciąż rośnie, przybywa więc powierzchni magazynowych.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)