15 lipca 2024

Hrubieszów: Padli żołnierze jak ścięci…

Poszukujemy strażaków ochotniczych, jak i zawodowych – chętnych do zainscenizowania upadku żołnierzy, w czasie śpiewu tradycyjnej Kantaty Wielkanocnej, podczas Rezurekcji w kościele Św. Mikołaja w Hrubieszowie, w poranek Święta Zmartwychwstania Pańskiego, który w tym roku wypada 9 kwietnia.

Reklamy

Okres kolędowy dobiega końca, ale radosny czas karnawału trwa do 22 lutego. Środa Popielcowa rozpocznie okres Wielkiego Postu, który zakończy Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

W Parafii Św. Mikołaja, po wieloletniej przerwie, od dwóch lat powróciliśmy do wykonywania Kantaty Wielkanocnej, która rozpoczyna procesję Rezurekcyjną o godz 6 rano. W wielu parafiach, także na terenie gminy i powiatu hrubieszowskiego, od wielu lat kultywowana jest tradycja pełnienia warty przy Grobie Pańskim przez strażaków ochotniczych i zawodowych, a w czasie wykonywania wyżej wspomnianej Kantaty, na słowa „Padli żołnierze jak ścięci” – druhowie inscenizują upadek, by uczcić moment zmartwychwstania Chrystusa, gdy żołnierze pełniący straż przy Jego grobie zlękli się.

Reklamy

­

Na załączonym linku można obejrzeć, jak wygląda to w Parafii Tyszowce:

Reklamy

Chcemy w tym roku, w Matce kościołów hrubieszowskich, jaką jest kościół Św. Mikołaja, zorganizować taki upadek, aby uczcić poranek Zmartwychwstania nie tylko duchowo, ale także wizualnie.

Ponieważ uważam, że piękne tradycje należy kultywować i z dobrych wzorców czerpać, zapraszam więc druhów z terenu parafii Św. Mikołaja, jak i całego miasta, pragnących w tak oryginalny sposób uczcić naszego Zbawiciela, który prawdziwie zmartwychwstał.

Zainteresowanych proszę o kontakt przez mojego messengera, bądż drogą e-mailową: lukaszmachulski84@gmail.com

W razie potrzeby udostępnię numer telefonu.

Zgłaszać się można do 1 marca.

­

Łukasz Machulski

fot. Łukasz Machulski – nadesłane


Zobacz też:

Hrubieszów: 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →