30 maja 2024

Hrubieszów: Rada za absolutorium dla burmistrza

Rada Miejska w Hrubieszowie udzieliła absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu burmistrzowi Tomaszowi Zającowi. Podczas głosowania, które odbyło się na dzisiejszej sesji, za uchwałą w tej sprawie opowiedziało się 11 radnych, 2 było przeciw, a kolejnych 2 wstrzymało się od głosu.

 

Zapisane w ubiegłorocznym planie finansowym dochody zostały wykonane w 99,31 procent, a wydatki na poziomie 97,43 procent. Miasto wypracowało również prawie 2-milionową nadwyżkę, a oprócz tego spłaciło około 3 milionów kredytów i pożyczek.

Podczas wtorkowej sesji radni zmienili także tegoroczny budżet, zapisując w nim pieniądze na zakup i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

– Na 250 zestawów, w tym solary, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła w budżecie na ten rok zapisaliśmy około 1 miliona 300 tysięcy z projektu o wartości kosztorysowej przekraczającej 4 miliony złotych. Zanim ogłosimy przetarg razem z innymi samorządami czekamy na interpretację przepisów Ministerstwa Finansów, która ma wyjaśnić, według jakiej procedury mają być wybierani wykonawcy. To bardzo ważne, ponieważ będzie mieć wpływ na koszty inwestycji – tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając.

Rada miejska postanowiła również rozszerzyć zakres robót przy budowie kompleksu sportowego przy Zespole Szkół Miejskich nr 2 o skocznię w dal, która pierwotnie nie była planowana.

Radni zgodzili się także na przejęcie od Fundacji Kultury Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau, w formie darowizny, zabudowanej nieruchomości przy ul. 3-go maja 10. W budynku miasto chce utworzyć Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa, a część środków na ten cel pozyskać w ramach rewitalizacji z funduszy unijnych.

Rada upoważniła również burmistrza Zająca do zawarcia umów partnerskich o współpracy z węgierskim Kapuvarem, miastem Bijelo Polje w Czarnogórze i ukraińskim Kamieńcem Podolskim. Listy intencyjne są już podpisane, a finalizacja rozmów jest planowana na ten rok. 

 

 

źródło: ias24.eu