Hrubieszów: Skaner namierzył papierosy w rudzie żelaza

Papierosy o wartości 60 tys. złotych zatrzymali w czwartek (19.04) funkcjonariusze Służby Celno – Skarbowej z Hrubieszowa. Nielegalny towar ukryty był w ładunku rudy żelaza.

Reklamy

 

Funkcjonariusze znaleźli kontrabandę podczas kontroli pociągu towarowego jadącego z Ukrainy do Polski. Obraz na monitorze skanera rtg, którym prześwietlono skład, sugerował, że w jednym z kilkudziesięciu wagonów z rudą żelaza znajduje się też dodatkowy towar.

Aby dostać się do podejrzanego ładunku funkcjonariusze musieli usunąć znaczną część rudy żelaza. Trud nie poszedł jednak na marne. W wagonie mundurowi natrafili na owinięte czarną folią kartonowe pudłaz papierosami. Łącznie zatrzymali 4,5tys. paczek wyrobów tytoniowych. Gdyby zostały one nielegalnie sprzedane na polskim rynkuskarb państwa straciłby około 50 tys. zł z tytułu niezapłaconych podatków.

W przypadku pociągów towarowych najczęściej wykorzystywanym przez przemytników towarem przykrywkowym dla przemycanych papierosów jest ruda żelaza. Ale „nielegalny dymek” funkcjonariusze z Hrubieszowa wydobywali już także z ładunku węgla czy drewna.

Warto przypomnieć, żeskaner w Hrubieszowie był pierwszym w woj. lubelskim urządzeniem do prześwietlania pociągów towarowych. Funkcjonariusze świetlą nim składy już od 2012 r.Kilka lat później (w 2016 r.) granica uzbrojona została w kolejną potężną broń, gdy kolejowy rentgen zainstalowany został w pobliżu przejścia granicznego w Terespolu.

 

 

(źródło i fot Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)