Hrubieszów: Spotkanie z historią na Rubienaliach 2016

„My, Władysław II Jagiełło, z Bożej Łaski król Polski, ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw, pan i dziedzic Pomorza i Rusi Czerwonej, najwyższy książę Litwy wiadomym czynimy wszystkim, którzy niniejsze pismo czytać i oglądać będą, że starając się o wszelakie pożytki dla Rzeczypospolitej miejsce znakomite Rubieszowem zwane, wieś naszą w ziemi chełmskiej do godności miasta na prawie magdeburskim lokujem”.

Reklamy


Te słowa po 616 latach ponownie zabrzmiały w centrum Hrubieszowa, gdzie w niedzielę 18 września odbyły się pierwsze „Rubienalia”, nawiązujące do dawnej nazwy miasta. Kilkunastogodzinna zabawa zgromadziła tak liczną publiczność, że jej organizatorzy już zapowiadają, że będzie to impreza cykliczna. 

Inicjatorami „Rubienaliów” byli młodzi mieszkańcy, którzy na niedzielne popołudnie przejęli władzę nad miastem. Po odczytaniu przez herolda aktu nadania praw miejskich symboliczne klucze do miasta z rąk burmistrza Tomasza Zająca odebrali przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Agata Bartnik i Michał Węgorek. 

– Wszystko zaczęło się tuż po 12.00, a zakończyło około 23.00 i przez cały czas deptak był wypełniony widzami – podsumowuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury Emilia Feliksiak. 

Nawiązując do historii, do udziału w festynie organizatorzy zaprosili delegacje gmin obecnego powiatu hrubieszowskiego, które dawniej należały do dóbr Jagiellonów. Z zaproszenia miasta skorzystały reprezentacje gmin Hrubieszów, Mircze, Trzeszczany, Uchanie i Werbkowice. Wszystkie delegacje przygotowały oryginalne stoiska i wzięły udział w konkursie na najsmaczniejszą szarlotkę.

Kulinarną rywalizację wygrała Gmina Mircze, a dodatkową atrakcją dla smakoszy były pierogi „bernardynki”, czyli pierogi, które na żywo lepili, gotowali i częstowali nimi ojcowie Bernardyni. Z szacunkowych obliczeń wynika, że zakonnicy rozdali ponad 400 tych specjałów. Swoją ofertę kulinarną prezentowały również hrubieszowskie restauracje „Staropolska”, „U Chłopa”, „Magistrat”, „Kasieńka” i „Jagiełło”. 

W podziękowaniu wszystkie delegacje otrzymały specjalne statuetki i „pakta Rubienaliów”, czyli historyczne akty nadania praw miejskich.

Do wydarzeń sprzed 616 lat nawiązali także młodzi aktorzy z grupy teatralnej HDK, którzy przypomnieli legendę „O Rubieszu i Huczwie”, a rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaprezentowali widowisko historyczne.

Na plenerowej scenie występowały także soliści i zespoły młodzieżowe, a wieczorem zagrały zespoły „Time of The Sinners” z Zamościa, „Pruderia” z Hrubieszowa i „Szalom” z Chełma oraz discopolowa grupa „Skaner”.

„Rubienalia” zorganizowały: Miasto Hrubieszów, Młodzieżowa Rada Miasta, Sanktuarium Matki Boskiej Sokalskiej i Hrubieszowski Dom Kultury, a sponsorowali – Lubelskie Smakuj Życie i Zakład Remontowo-Budowlany Adama Kustry z Zamościa.


źródło: ias24.eu