20 maja 2024

Hrubieszów: Tegoroczna Bitwa nad Bugiem odwołana

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie poinformowało, że tegoroczna edycja Bitwy nad Bugiem, zaplanowana na 27-28 czerwca, się nie odbędzie.

 

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica informuje:

Szanowni Państwo, ta informacja musiała się w końcu pojawić.

Z ciężkim sercem, ale w pełni przekonani, co do słuszności podjętej decyzji, zmuszeni jesteśmy poinformować Państwa, że tegoroczna edycja Bitwy nad Bugiem, zaplanowana na 27-28 czerwca, niestety się nie odbędzie. Po kilku dyskusjach w gronie współorganizatorów (Powiat Hrubieszowski, Miasto Hrubieszów, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej) zdecydowaliśmy, że z uwagi na bezpieczeństwo zarówno wykonawców i odwiedzających, wydarzenie to powinno zostać odwołane i przełożone na przyszły rok. W imprezach plenerowych o tak dużym zasięgu biorą udział odtwórcy z wielu zakątków Polski, a także z zagranicy. Podobnie, przyjeżdżający do nas goście, pokonywali nieraz setki kilometrów, by skorzystać z naszej oferty kulturalnej.

Obecnie priorytety organizacyjne, logistyczne i finansowe, są zupełnie inne. Nasi partnerzy i sponsorzy strategiczni, zgodnie z zapotrzebowaniem społecznym, czuli się w obowiązku przeznaczyć dofinansowanie na inne, dużo ważniejsze w chwili obecnej cele. Jest to działanie absolutnie zrozumiałe i uzasadnione. Nie sposób w tej chwili nawet myśleć o rozrywce, skoro stoimy przed dużo ważniejszymi wyzwaniami. Samorządy muszą sprostać trudnym wymaganiom przystosowania zaplecza medycznego, a służby mundurowe są w ciągłej gotowości na rozkazy zdecydowanie inne niż zorganizowanie zaplecza dla imprezy plenerowej.

Używając sportowej nomenklatury, także trochę dla rozładowania atmosfery, możemy powiedzieć, że tegoroczną bitwę walkowerem wygrał Bolesław Chrobry. Miejmy nadzieję, że w dobrym zdrowiu, z równie dużym poparciem ze strony samorządów i sponsorów, uda nam się w przyszłym roku zorganizować Bitwę nad Bugiem 2021.

Przepraszamy za niedogodności, jednocześnie prosząc o wyrozumiałość.

 

Z poważaniem

Bartłomiej Bartecki

Dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

 

Sławomir Guz

Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

 

źródło, grafika: Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

 


 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: To był historyczny lipiec! Podziękowania

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Bitwa nad Bugiem 1018-2018

WIADOMOŚCI – Hrubieszowska bitwa sprzed tysiąca lat na stulecie niepodległości wyróżniona!