Hrubieszów upamiętnił ofiary ludobójstwa

11 lipca 2017 r. odbyły się w Hrubieszowie uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklamy

 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w kościele pw. Ducha Świętego w intencji ofiar ludobójstwa. Następnie przemaszerowano na cmentarz parafialny pod mogiły kolejarzy pomordowanych w Gozdowie 14 marca 1944 r.

Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając przybliżył w przemówieniu skierowanym do uczestników uroczystości tragiczne wydarzenia, jakie dokonały się w latach 1943 – 45 wobec obywateli II Rzeczypospolitej.

Kwiaty i wieńce pod mogiłami kolejarzy złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych.

Burmistrz Miasta Hrubieszowa w asyście Straży Miejskiej złożył wieniec wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Hrubieszowie Anną Świstowską i Sekretarzem Miasta Pawłem Wojciechowskim.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono 22 lipca 2016 r. w celu upamiętnienia zbrodni dokonanej na ludności cywilnej Kresów Wschodnich II RP przez działające na tamtych terenach oddziały OUN i UPA.

 

źródło i fot. UM Hrubieszów

 

***

 

– Bojówki ukraińskie wkroczyły od strony Brodzicy i Werbkowic na stację kolejową do Gozdowa – mówi Mieczysław Zapała, mieszkaniec Hrubieszowa. – Kolejarze byli przygotowani, bo wiedzieli wcześniej, że będą zaatakowani, ale ktoś ich zdradził. Zamordowali ich w bestialski sposób. Tamtej nocy zginęło 22 kolejarzy i 11 osób cywilnych, w tym dwoje małych dzieci – Jaś i Staś. Zofia Hojda, 15-letnia dziewczyna i 18-letnia Zofia Czarnecka leżą obok siebie.

 

Więcej w materiale Radio Lublin: AUDIO

http://radio.lublin.pl/news/hrubieszow-upamietnia-ofiary-ludobojstwa

 

źródło: radio.lublin.,pl