Hrubieszów: Wystawa exlibrisów w HDK

Hrubieszowski Klub Kolekcjonera, działający przy HDK, zaprasza na zwiedzanie nowej wystawy poświęconej exlibrisom.

Reklamy

 

Tym razem prezentujemy zbiory, kolekcję, a właściwie część kolekcji naszego kolegi Pana Stanisława Jurczuka.

Na wystawie prezentowane są exlibrisy ze zbiorów między innymi: Jana Gurby z Lublina, Pana Jóźwika, Pana Stanisława Rudego z Zamościa, Pana Romana Muchy z Tomaszowa Lubelskiego, Pana Senskiego z Inowrocławia i Pana Stanisława Jurczuka.

Exlibris znaczy dosłownie – z ksiąg , jest to znak biblioteczny wykonany różnymi technikami, znany od połowy XV wieku. Znaki te służą do oznaczania właściciela prywatnego księgozbioru lub biblioteki.

Projektowanie exlibrisów zlecano często znanym artystom, dlatego niektóre stanowią sporą wartość kolekcjonerską. Niektóre biblioteki posiadają pokaźne zbiory exlibrisów, podobnie indywidualni kolekcjonerzy.

W pewnych okresach zainteresowanie tą dziedziną było bardzo duże, powstało w Polsce Towarzystwo Miłośników Książki wydające czasopismo „Exlibris”.

Posługiwanie się exlibrisem jest uważane za wyraz szacunku i dbałości o książki, jak i wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela.

Te małe, zadrukowane karteczki z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru można zobaczyć na wystawie w sali byłej kawiarni HDK (GotArt) od 15 kwietnia 2019 r.

 

(HKK)