23 grudnia 2024

Hrubieszowscy zwiadowcy ćwiczyli na Pustyni Błędowskiej i na poligonie w Wędrzynie

Żołnierze 2. pułku nieprzerwanie realizują szkolenie spadochronowo – desantowe praktyczne – skoki i zrzuty. Odbyli również szkolenie poligonowe pododdziałów rozpoznawczych i walki elektronicznej.

Reklamy

 

Szkolenie spadochronowe na Pustyni Błędowskiej

Żołnierze 2. pułku nieprzerwanie realizują szkolenie spadochronowo – desantowe praktyczne – skoki i zrzuty. Tym razem powrócili na Balice i nad Pustynie Błędowską, gdzie w dniach 23 – 25.04.2018 r. wykonywali skoki spadochronowe z samolotu M28 należącego do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

Reklamy

Przez trzy dni pułk desantował skoczków ze spadochronami desantowymi gr. A, gr. B, gr. C, a instruktorzy podnosili swoje umiejętności wykonując skoki ze spadochronami treningowymi. Po raz pierwszy w tym roku w ramach skoków organizowanych przez pułk wykonywano skoki ze spadochronami desantowymi gr. D. Podczas tego szkolenia skupiono się na wykonywaniu skoków spadochronowych z oporządzeniem oraz w przypadku spadochronów szybujących gr. B na wykonywaniu skoków z wydłużonym czasem stabilizacji, a w przypadku spadochronów z wolnym systemem otwarcia na skokach z dużym czasem wolnego spadania.

Z żołnierzami pułku spotkał się gen. (r.) Mieczysław Bieniek, doświadczony instruktor spadochronowy. Ponieważ gen. (r.) Bieniek posiada zgodę na wykonywanie skoków ze spadochronem w Wojsku Polski i jest objęty szkoleniem spadochronowo-desantowym w 2. pułku rozpoznawczym, to wymiana uwag na temat szkolenia spadochronowego zakończyła się wspólnym skokiem z wysokości 4000 metrów nad terenem z lądowaniem na Pustyni Błędowskiej. Warunki atmosferyczne wymusiły od wszystkich biorących udział w szkoleniu dodatkowo podnoszenie swoich kwalifikacji w wykonywaniu skoków przy silnym wietrze. Czasami można było odnieść wrażenie, że jest się w środku burzy piaskowej. Wszyscy żołnierze pułku zaliczyli ten dodatkowy sprawdzian. 

Reklamy

Zdjęcia >>

 

***


Letnie zgrupowanie poligonowe wojsk rozpoznawczych i walki elektronicznej – Wędrzyn 2018

W dniach 04.05.-08.06.2018 r. w OSPWL Wędrzyn odbywa się szkolenie poligonowe pododdziałów rozpoznawczych i walki elektronicznej. Do Wędrzyna żołnierze i wojskowy sprzęt techniczny 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego dotarł w dniach 04-05.05.2018 r. transportem kołowym i kolejowym.

W dniu 07.05.2018 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie szkolenia poligonowego. Podczas zgrupowania zaplanowano szereg przedsięwzięć szkoleniowych m.in. pokonywanie przeszkód wodnych, zajęcia z czarnej taktyki, kurs SERE poziom B, skoki spadochronowe, zawody wędkarskie, bieg na orientację, a kulminacją poligonu będą zawody użyteczno bojowe plutonów rozpoznawczych o puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Zdjęcia >>


***


Kurs prowadzenia rozpoznania powietrznego z wykorzystaniem śmigłowca

W dniach 08 – 10 maja 2018 r. podczas Letniego zgrupowania Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w OSPWL WĘDRZYN zwiadowcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego wzięli udział w kursie szkoleniowym prowadzenia rozpoznania powietrznego z wykorzystaniem śmigłowców Mi-2 oraz Mi-17. Zgodnie z otrzymanymi wytycznymi, ich zadaniem było opracowanie taktyczno – nawigatorskiego planu lotu, przeprowadzenie rozpoznania fotograficznego w powietrzu na każdej z dwóch zaplanowanych tras i złożenie meldunku rozpoznawczego dowódcy kursu.

Uczestnicy szkolenia mieli możliwość obserwacji pracy śmigłowca rozpoznania obrazowego W-3 Sokół wraz z aparaturą znajdującą się w kontenerze odbiorczym, a także zostali zaznajomieni z konstrukcją i procedurami prowadzenia misji rozpoznawczych z użyciem Bezzałogowego Statku Powietrznego Orbiter.

Zdjęcia >>


***


Szkolenie zwiadowców 2.hpr podczas Letniego Zgrupowania Poligonowego Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej – Wędrzyn 2018

W dniach 07 – 10 maja 2018 r. podczas Letniego zgrupowania Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w OSPWL WĘDRZYN pododdziały 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego odbyły praktyczne szkolenie z pokonywania przeszkody wodnej na Ośrodku pokonywania i forsowania przeszkód wodnych „Malcz”.

Żołnierze w trakcie zajęć z przepraw wodnych doskonalili umiejętności pokonywania przeszkody wodnej metodą brodzenia oraz pływania wozów rozpoznawczych typu BRDM-2 oraz pokonywanie przeszkód wodnych na etatowych i podręcznych środkach przeprawowych.

Wzięli również udział w szkoleniu ogniowym podczas którego doskonalili prowadzenie ognia z broni pokładowej wozów bojowych.

 

Zdjęcia >>

 

Tekst i zdjęcia: 2.hpr