24 maja 2024

Hrubieszowscy zwiadowcy trenowali w Mokrem

W dniach 9 – 16 kwietnia żołnierze 2. pułku rozpoznawczego realizowali szkolenie spadochronowo – desantowe praktyczne – skoki i zrzuty, na lotnisku i jednocześnie zrzutowisku – Mokre w Zamościu.

 

Skoki były wykonywane ze śmigłowca W-3 Sokół z 7 dywizjonu lotniczego bazującego w Nowym Glinniku.

Każdego dnia około stu żołnierzy wykonywało skoki ze wszystkimi typami spadochronów użytkowanymi w pułku, zaczynając od spadochronów desantowych gr. A z samoczynnym systemem otwarcia na spadochronach w wolnym systemem otwarcia kończąc. Generalnie skoczkowie opuszczali pokład śmigłowca w przedziale wysokości 400 – 1200 metrów AGL, w dzień i w nocy.

Łącznie wykonano 869 skoków, co najważniejsze bez żadnych negatywnych zdarzeń spadochronowo – desantowych. Tym samym udało się pułkowi utrzymać poziom bezpieczeństwa w szkoleniu spadochronowo – desantowym na „bezbramkowym” poziomie.

Było to możliwe, dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu instruktorów spadochronowych 2. PR oraz wszystkich żołnierzy biorących udział w szkoleniu.

Za umożliwienie przeprowadzenia zgrupowania spadochronowego i jego zabezpieczenie, podziękowania należą się Aeroklubowi Ziemi Zamojskiej oraz lotnikom 7 Dywizjonu Lotniczego.

 

Zdjęcia >>

 

Tekst i zdjęcia: Artur Gosiewski