25 czerwca 2024

Huśtawki rattanowe – jakie wybrać?

Bardzo dużą popularnością ostatnimi czasy cieszy się rattan i meble z niego wykonane. Nie dziwi nas to w ogóle, bo materiał ten oprócz pięknego, naturalnego wyglądu jest materiałem ekologicznym. Oznacza to, że jest wycinka nie wpływa w negatywny sposób na środowisko naturalne. Dzieje się tak, ponieważ rattan jest rośliną rosnącą niezwykle szybko więc jego częsta wycina nie za zaburza środowiska. Jedynym z najpopularniejszych sposobów zastosowania rattanu jest produkcja mebli takich jak fotele i stoliki ale chyba przede wszystkim huśtawki rattanowe, które pasują świetnie do ogrodu. 

Na rynku jest kilka firm, u których znajdziecie tego typu rzeczy. Naszą uwagę przykuła firma BALIBALI.PL, której produkty, tworzone są ręcznie w Indonezji przez lokalnych rzemieślników. 

Rattan co to jest?

Rattan pochodzi z palmy pnącej zwanej palmą rattanową, która rośnie przymocowane do innych drzew za pomocą rodzaju kolca i występuje głównie w południowych Chinach, Indiach, Filipinach, Indonezji i Afryce Zachodniej. Długość gałęzi rattanowych może dochodzić do kilku metrów. Tworzy się z niego zazwyczaj meble rattanowe lub ozdoby używane w wystroju wnętrz.

Plastyczność – ważna cecha rattanu 

Rattan poddany obróbce cieplnej takiej jak na przykład gorąca para woda, staje się bardzo plastyczny. Pomaga to w otrzymywaniu bardzo interesujących kształtów. Gdy rattan zastyga tworzy się z niego twarda i spójna konstrukcja. Dzięki temu powstają ciekawe i wytrzymałe huśtawki rattanowe o fantazyjnych kształtach. 

Wytrzymałość rattanu

Rattan jest twardszy i bardziej wytrzymały niż wiklina, dlatego często spotyka się połączenie obu materiałów w meblu. W ten sposób częściom konstrukcyjnym z rattanem można nadać większą wytrzymałość i większą elastyczność w wykończeniu na bazie wikliny. Tego rodzaju meble z rattanu są bardzo wytrzymałe i służą naprawdę długo.

Rattan czy wiklina – sposoby splotów

Sposób pracy z każdym z tych materiałów jest zwykle inny, podobnie jak wykończenia. Rattan jest często zakrzywiony, ukształtowany i wiązany. Z kolei wiklina jest na ogół splatana, dopóki nie osiągnie pożądanego kształtu. Oba materiały idealnie nadają się do dekoracji lub wyposażenia domu lub ogrodu.

Meble ogrodowe rattanowe – czy warto?

Odpowiedź to zdecydowanie TAK! Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że nasze meble rattanowe będą nam dużej służyły. Huśtawki ogrodowe jak sama nazwa wskazuje mają wisieć w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, gdy nadchodzi zima warto schować ja do garażu. Naturalny rattan nie najlepiej znosi niskie temperatury i staje się przez nie bardziej podatny na pęknięcia i przebarwienia.  Warto również raz na jakiś czas taką huśtawkę z rattanu posmarować odpowiednim impregnatem na bazie oleju. 

Technorattan czy rattan – czym się charakteryzuje?

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że istnieje również rattan syntetyczny. To nic innego jak materiał z kompozycji polimerowej o wykończeniu zbliżonym do naturalnego. Ma tę zaletę, że jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne i grzyba, co daje mu większą trwałość. Jednak nie jest tak ładny z wyglądu jak rattan naturalny

Huśtawka rattanowa – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Jest to przedmiot, który musi być wytrzymały przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy, żeby nie były to niskiej jakości produkty z Chin, gdzie niska cena, często przekonuje nas do zakupu. Sprawdźmy także dopuszczalny ciężar jaki może utrzymać nasza huśtawka rattanowa. Nie zapomnijmy również o dobraniu odpowiedniej grubości liny lub łańcucha oraz zawieszenia jej na hakach o odpowiedniej wytrzymałości. 

Huśtawka z rattanu – ile kosztuje?

Rattan nie jest drogim materiałem, jednak bardzo dużą cześć kosztu stanowi jego transport. Jak wspomniałem, porasta on głównie Azje, stad jego dostarczenie do Europy zazwyczaj jest kosztowne. Dobrej jakości huśtawki rattanowe, możemy dostać już od 1200-1300zł co jest ceną naprawdę atrakcyjną. Bardzo skomplikowane modele mogą kosztować nawet 5000zł. 

W sklepie BALIBALI.PL znajdziecie te produkty w całkiem niskich cenach.

Meble Rattanowe – jak je zabezpieczyć?

Przede wszystkim podstawowe zabezpieczenie powinno odbyć się już na etapie produkcji. Użycie odpowiednich środków przeciwgrzybicznych powinno być podstawą, a następie środków na bazie oleju, które mają zabezpieczyć przed wilgocią. Raz na jakiś czas warto również potraktować nasze meble z rattanu roztworem zrobionym z wody utlenionej, dzięki czemu odzyskają dawną jasność.

­

tekst i fot. mat. partnera