19 lipca 2024

Inwestowanie w monety – dlaczego to się opłaca?

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie swoich oszczędności – zakup nieruchomości, akcji, obligacji, czy też wpłacenie pieniędzy na lokaty bankowe. Są to najpopularniejsze wybory osób, które posiadają pewną sumę pieniędzy. Są to jednak wybory niezbyt ciekawe – opierają się na “zimnych” obliczeniach, oglądamy tylko słupki wzrostu i spadku cen. Znacznie bardziej interesującym wyborem jest inwestowanie w monety. Dlaczego? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Dlaczego inwestowanie w monety to dobry wybór?

Przede wszystkim dlatego, że w celu odpowiedniej inwestycji rozwijamy swoją wiedzę z wielu dziedzin – dziejów pieniądza, historii gospodarczej i społecznej krajów, w których zostały wybite konkretne monety. Poznajemy również podstawowe zasady ekonomii i mamy do czynienia z pięknymi przedmiotami – złote monety są zazwyczaj niezwykle misternie wykonane. Monety możemy licytować na specjalnych witrynach internetowych. Ciekawym przykładem jest Numimarket, gdzie zamieszczane są wyłącznie oferty od sprawdzonych sklepów numizmatycznych – https://numimarket.pl/aukcje/kategoria/stare-monety-kolekcjonerskie_1/1. To nie koniec zalet – w inwestowaniu chodzi przecież o zyski. Jak to wygląda z monetami?

Zarabianie na monetach – jak to wygląda?

Oczywiście, jak z każdą inwestycją, wszystko zależy od naszej wiedzy i wyborów. Pamiętajmy również, że nie należy wybierać wyłącznie jednego sposobu inwestycji i wkładać całych swoich pieniędzy np. w akcje, monety itd. Monety są dobrym sposobem na dywersyfikację oszczędności, dlatego zaleca się inwestować w nie około 20-30% dostępnych pieniędzy. Jednak co to właściwie znaczy, że inwestujemy w monety? Na rynku inwestycyjnym wydzielić można trzy podstawowe rodzaje monet.

Monety bulionowe

Wybijane specjalnie w celu inwestycyjnym (inaczej monety inwestycyjne/lokacyjne). Ich wartość jest zależna od kursu metalu, z którego zostały wybite. Najbardziej popularne monety bulionowe to przede wszystkim: złote Krugerrandy z RPA, Liście Klonowe z Kanady, Wiedeńscy Filharmonicy z Austrii oraz Złoty Orzeł ze Stanów Zjednoczonych.

Dla przykładu, kurs złota 22 maja tego roku wynosił 1272,90 dolarów amerykańskich, natomiast 24 września kurs ten wzrósł do 1539,20 dolarów. Oznacza to, że w ciągu zaledwie czterech miesięcy kurs zwiększył się o niemal 21% (266,3 dolarów). Cena monet bulionowych różni się niewiele od kursu danego metalu i zależna jest dodatkowo np. od popytu na daną monetę – mało znane monety bulionowe są zazwyczaj tańsze, jednak trudniej je później sprzedać.

Monety okolicznościowe/kolekcjonerskie

Są emitowane w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, postaci historycznych danego kraju, oraz różnego rodzaju rocznic. Często wybijane są z takich metali jak złoto czy srebro. Ich wartość jest najczęściej większa niżby to wynikało z zawartości kruszcu. Dlaczego? Monety okolicznościowe w odróżnieniu od monet bulionowych mają ograniczony nakład (czasami jest bardzo mały) i są praktycznie niepowtarzalne. Dzięki temu takie monety zyskują często wartość numizmatyczną. Przy zakupie monet okolicznościowych należy przede wszystkim patrzeć na ich nakład. Lepiej wydać trochę więcej i kupić monetę dosyć rzadką (maksymalnie kilkaset sztuk nakładu).

Przykładem monety, która znacznie zyskała na wartości jest moneta upamiętniająca XIII konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina o nominale 200 złotych. Wybita została w nakładzie 500 sztuk w roku 1995 i można ją było nabyć za 780 złotych. W roku 2014 kosztowała niemal 40 000 złotych! Stopa zwrotu po niecałych 10 latach wynosi więc ponad 5 000%. Jest to oczywiście sztandarowy przypadek, jednak takie sytuacje nie są wcale bardzo rzadkie.

Rzadkie monety obiegowe

Trzecim rodzajem monet, w które warto zainwestować są rzadkie monety obiegowe. Opłacalny zakup takich monet wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, jednak inwestycja tego typu jest najbardziej interesująca. Na początek najlepiej zacząć od tańszych monet, które kosztują kilkaset złotych. Pamiętajmy jednak, że przed zakupem musimy upewnić się, że dana moneta jest oryginalna. Właśnie dlatego zaleca się kupować monety od sprawdzonych sklepów numizmatycznych. Dzięki witrynie Numimarket, numizmatycy mogą znaleźć interesujące monety w jednym miejscu. Oferty zamieszczone na tym portalu zamieszczane są wyłącznie przez sprawdzone sklepy numizmatyczne, dzięki czemu mamy pewność, że oferowane monety są zgodne z opisem i zdjęciami.

Rzadkie monety obiegowe mogą kosztować nawet miliony dolarów – ich wartość zależna jest przede wszystkim od ilości znanych egzemplarzy. Spektakularnym przykładem jest najdroższa jak dotąd moneta świata – Flowing Hair Liberty – jednodolarówka wybita w roku 1794, która jest warta ponad 10 milionów dolarów! Uznaje się, że do dzisiejszych czasów zachowało się jedynie 130 sztuk tej monety, jednak większość z nich jest w bardzo złym stanie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie monet?

Istnieje kilka aspektów, które musimy zabrać pod uwagę przy odpowiednim zakupie monet. Podstawowe zasady dobrej inwestycji to:

  • Nakład – im niższy tym lepiej. Bardziej opłaca się kupić droższą monetę, lecz o niższym nakładzie. Nie opłaca się zbytnio kupować monet okolicznościowych, które zostały wybite w nakładzie np. 20 000 sztuk. Najlepiej nabywać monety, których nakład ogranicza się do kilkuset sztuk. Oczywiście są ona znacznie droższe, jednak prawdopodobieństwo, że ich wartość szybko wzrośnie jest znacznie wyższe.
  • Stan zachowania – monety w lepszym stanie zachowania są oczywiście znacznie bardziej pożądane przez numizmatyków i inwestorów. Najlepiej kupować monety w stanie menniczym (stan I), to znaczy takie, które nie posiadają żadnych uszkodzeń, rys, wgnieceń itp. Oczywiście kupując stare monety obiegowe nie spotyka się takich egzemplarzy. Wtedy lepiej dołożyć trochę pieniędzy i kupić egzemplarz w jak najlepszym stanie. Specjaliści podkreślają, żę nie opłaca się kupować monet w stanie gorszym niż III (chyba, że moneta jest niezwykle rzadka).
  • Popyt – jest niezwykle ważny, jeżeli kupujemy monety w celach inwestycyjnych. Najlepiej kupować takie monety, które od dłuższego czasu cieszą się popularnością, lub można przewidzieć, że takie będą. Kupując monety bulionowe, najlepiej zdecydować się na najbardziej znane: Krugerrandy, Liście Klonu itd.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Wam zagadnienie inwestycji w monety. Kto wie, może czysta inwestycja zamieni się w niezwykłą pasję? Setki tysięcy ofert monet znajdziecie na witrynie Numimarket, gdzie zamieszczane są między innymi monety srebrne i złote – bulionowe, okolicznościowe i obiegowe.

(tekst i fot. mat. sponsora)