II Zjazd Internowanych

25 lat temu zdarzyło się tak, że późną nocą kolbami w drzwi załomotali. Bez żadnych ceregieli wywlekali ludzi i wywozili ich w nieznanym kierunku.
Mnie stan wojenny, a miałem wtedy 13 lat, kojarzy się przede wszystkim z wyłączeniem telefonów i telewizji. Rodzice dnia następnego wywieźli nas jednak dla bezpieczeństwa do rodziny pod miasto.

Reklamy

W ciągu jednej nocy aresztowano i zamknięto kilka tysięcy ludzi w całej Polsce. W ciągu dni następnych – kolejne kilka tysięcy. W następstwie wprowadzenia stanu wojennego w różnych okolicznościach zginęło kilkadziesiąt osób.

Część internowanych – ponad 200 osób, w tym m. in. obecnego i najprawdopodobniej przyszłego prezydenta miasta Łodzi – Jerzego Kropiwnickiego, osadzono w hrubieszowskim Zakładzie Karnym.

W dniu dzisiejszym odbyli oni swój II Zjazd Więźniów Politycznych.

Mszę Świętą celebrował ks. Andrzej Puzon. Później zaproszeni goście zwiedzili wystawę w Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica poświęconą 25 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego. Uroczystości zakończył koncert w Hrubieszowskim Domu Kultury, w czasie którego wystąpili:

lubelski bard – Jan Kondrak
powracający z emigracji Łodzianin – Zbigniew Sekulski
zespół – Lechici
hrubieszowska wokalistka – Iwona Szwanc

Organizatorami uroczystości byli:
„Solidarność” Zarząd Oddziału Hrubieszów oraz Internowani Hrubieszowskiego Zakładu Karnego.

Patronat uroczystości objął Burmistrz Miasta Hrubieszowa.

zobacz zdjęcia >>