25 czerwca 2024

Internet, Sieciaki i nagrody…

Czym jest cyberprzemoc? Co to są cyberprzestępstwa? Jak ustrzec się przed niebezpiecznymi kontaktami w sieci? Jakich reguł przestrzegać by nie ulec uzależnieniu od Internetu i gier sieciowych?

Reklamy

Te i wiele innych pytań wybrzmiało 8 II 2011 roku, podczas zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hrubieszowie, Dnia Bezpiecznego Internetu.

Reklamy

Na zaproszenie biblioteki odpowiedział Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki „Lekturynki”, uczestnicy Konkursu „Ferie z Sieciakiem – Poznaj Bezpieczny Internet” oraz mali i duzi użytkownicy zainteresowani bezpieczeństwem w sieci.

Reklamy

Organizatorzy pokazali uczestnikom spotkania 3 odcinkową kreskówkę zatytułowaną „Sieciaki”. Po każdym z prezentowanych odcinków prowadzący odnosili się do obejrzanych treści, odpowiadali na pytania dzieci, prowokowali dyskusję i pobudzali wyobraźnię. Ich celem było uwrażliwienie uczestników spotkania na wszelkiego typu zagrożenia. Próbowali przekonać dzieci, iż w Internecie łatwiej jest o niesławę niż o chwałę, że przemoc w sieci istnieje – przybiera tylko inne formy.

Przekazem w jaki chcieli wyposażyć uczestników spotkania była informacja: w wirtualnym świecie, tak samo jak i w realnym, obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać, dlatego warto wiedzieć, że między innymi: nie wolno kraść cudzej własności; oprócz tego, że dziecko może stać się ofiarą cyberprzestępstwa, poprzez swe lekkomyślne działanie, może również zostać sprawcą lub współwinnym przestępstwa; dzieci popełniają cyberprzestępstwa, gdyż mają złudzenie anonimowości, nie wiedzą, że anonimowość w sieci jest bardzo ograniczona.

W takiej atmosferze zaplanowana godzina spotkania minęła bardzo szybko, jej podsumowaniem były kilkakrotnie powtórzone, a tym samym zapamiętane rady Sieciaków – bohaterów kreskówki. Dzieci jednym chórem recytowały:
– Nie podawaj swoich danych w Internecie
– Mów, jeśli coś jest nie tak,
– Zabezpiecz swój komputer.

Jako, że przygotowaniom do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu towarzyszył Konkurs „Ferie z Sieciakiem – Poznaj Bezpieczny Internet”, finałem spotkania było jego rozstrzygnięcie i losowanie nagród. Na konkurs wpłynęło 36 Sieciakowych książeczek, zgodnie z regulaminem wypełnionych przez dzieci ,zawierających podpisaną przez rodziców umową o bezpiecznym korzystaniu przez dziecko z Internetu, Urząd Miasta ufundował nagrody, które rozlosowaliśmy wśród uczestników. Tym miłym akcentem Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie zakończyła Dzień Bezpiecznego Internetu w Hrubieszowie.

Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzony co roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, ma na celu inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange. To z inicjatywy tej Fundacji biblioteki otrzymały pakiety edukacyjne „Bezpieczny Internet”, które dystrybuowane były w ramach programu „Akademia Orange dla Bibliotek”. Materiały te stały się dla podstawą organizacji opisanego wyżej Dnia Bezpiecznego Internetu w MBP w Hrubieszowie.

***

Jolanta Janiec
Kierownik Działu Udostępniania
Zbiorów MBP w Hrubieszowie