Jak chronić się przed koronawirusem

Obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa nie spodziewał się zapewne nikt. Przyszło nam żyć w czasach „dystansu i maseczek” i choć wielu osobom może się to nie podobać, a inne mogą uznawać obecne nakazy za wymysł władz i korporacji, to badania jasno pokazują, że bez stosowania się do odpowiednich zaleceń nasze zdrowie może być zagrożone. Bezpieczeństwo nas samych to podstawa, jednak w ślad dalej idzie także bezpieczeństwo pracowników, których zatrudniamy. Jak poradzić sobie w pracy w obliczu ogłoszonej pandemii?


Przedsiębiorcy z całego kraju zmagają się nie tylko z problemami biznesowymi, które mnożą się przed nimi w związku z zaistniałą sytuacją, ale również z tymi dotyczącymi kwestii bezpieczeństwa. Zarządy i menedżerowie najwyższego muszą dołożyć wszelkich starań, by zapewnić podległym jednostkom i działom ochronę zdrowia i życia. Wszystko to musi dziać się równolegle, by zapewnić ciągłość produkcji. Jak więc w dobie epidemii zadbać o prawidłową organizację zadań oraz jakie środki związane z bezpieczeństwem powinna podjąć organizacja, aby zagwarantować bezpieczeństwo swoim pracownikom?

Pandemia wywróciła życie większości Polaków do góry nogami. Zamknięto szkoły, kina, teatry, siłownie, usługi kosmetyczne i wiele innych punktów. Wiele firm nie mogło pozwolić sobie na przestój i oczekiwanie na odmrożenie gospodarki, więc tym samym wiele przedsiębiorstw także niestety upadło. W tych, które jeszcze funkcjonują wdrożono procedury bezpieczeństwa mające na celu uchronić pracowników od zarażenia się wirusem. Działania te związane są z dezynfekcją pomieszczeń, toalet, wyposażenia biurowego oraz strojów firmowych. Wielu pracowników wysłano do domu i pracują zdalnie, jednak nie we wszystkich profesjach występuje taka możliwość. Jak natomiast zapewnić bezpieczeństwo tym pracownikom, którzy w dalszym ciągu muszą stawiać się w miejscu pracy? W Metinvest przedstawiamy kilka porad, które mogą się przydać w zmaksymalizowaniu bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy podczas pandemii COVID-19

Choroba COVID-19 i wiążące się z nią zagrożenia postawiły przed wszystkimi właścicielami firm wiele wyzwań, z którymi nigdy wcześniej nie musieli się mierzyć. W miarę możliwości każdy pracodawca zobligowany jest do zapewnienia warunków, w których zminimalizuje ryzyko pojawienia się wirusa w organizacji. Wiąże się to z ograniczeniem kontaktów między pracownikami, zachowaniem dystansu i nieustanną dezynfekcją rąk. Jeśli praca zdalna jest niemożliwa, pracodawca zobowiązany jest do zaopatrzenia pracowników i miejsce pracy w płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki, a także zobowiązany jest do regularnego czyszczenia pomieszczeń (jadalnia, toalety), i zachowania szczególnych środków ostrożności i higieny. Oto lista głównych wymagań, które stosujemy w metinvestholding, i które powinni spełniać pracodawcy, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem:

1. Poinformowanie pracowników o konieczności zachowania bezpiecznej odległości (minimalnie 1,5-2 metrów pomiędzy stanowiskami pracy).

2. Umieszczenie instrukcji prawidłowego mycia rąk w widocznym miejscu.

3. Dostarczenie środków do mycia rąk i dezynfekcji: mydła lub środka odkażającego na bazie alkoholu (min. 60%).

4. Zainstalowanie dozowników z płynem do odkażania w łatwo dostępnych miejscach i regularne ich uzupełnianie.

5. Przeprowadzenie dedykowanych szkoleń dla pracowników i poinformowanie ich o tym,aby podczas pracy nie dotykali dłońmi twarzy i nosa, a także oczu.

6. Kontrolowanie noszenia maseczek ochronnych przez pracowników i personel zarządzający.

W Metinvest Holding zdecydowanie zalecamy stosowanie się do powyższych wymagań nie tylko po to, by uniknąć nieprzyjemnych kar finansowych, ale przede wszystkim po to, by chronić swoje zdrowie. W miejscach pracy należy zachować czystość – miejsca powinno się regularnie dezynfekowa.

Doradzamy także, aby przynajmniej raz dziennie – np. na wejściu – mierzyć pracownikom temperaturę. Ponadto warto również codziennie myć powierzchnie użytkowe, takie jak biurka, krzesła, klamki, a także przyciski od windy, poręcze i tablice do z kodem PIN. Oczywiście kwestia bezpieczeństwa nie leży wyłącznie po stronie pracodawcy. Obowiązkiem pracownika jest współpraca z zarządem firmy w ramach konsekwentnego realizowania wyznaczonych działań oraz dbanie o bezpieczeństwo własne i współpracowników.

Liczba zachorowań na chorobę wywoływaną koronawirusem rośnie w lawinowym tempie na całym globie – w tym także w Polsce, mimo, że wolniej. Jest to na ten moment największe wyzwanie dla organizacji i ich pracowników. Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi tego, jak radzić sobie w sytuacji pandemii koronawirusa to zapraszamy do śledzenia naszego bloga Metinvest. Wszelkie ewentualne zalecenia, które mogą przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa będziemy publikować właśnie na blogu. Stosowanie się do zaleceń WHO oraz lekarzy to obecnie jedyny sposób na walkę z wirusem i przyczynianie się do ograniczenia zagrożenia.

 

(tekst i fot. mat. partnera)