24 maja 2024

Jak wybrać dobre klimatyzatory?

Coraz większa część społeczeństwa decyduje się na wyposażenie posiadanych pomieszczeń w instalacje klimatyzacyjne. Dotyczy to zarówno klientów korporacyjnych, zmierzający do wyposażenia posiadanych przestrzeni biurowych, hal produkcyjnych, zakładów przemysłowych w klimatyzatory poprawiające komfort pracy swojej i podległych pracowników, ale w równym stopniu także i indywidualnych odbiorców, poszukujących sprawdzonych rozwiązań możliwych do zastosowania na użytek prywatny w posiadanych mieszkaniach, domach jednorodzinnych oraz różnego rodzaju pomieszczeniach wykorzystywanych na cele rekreacyjne. Wykonywane w różnego rodzaju obiektach budowlanych instalacje klimatyzacyjne w dużym stopniu różnią się między sobą, a prawidłowe dopasowanie każdego z ich elementów nie jest rzeczą najprostszą.

Artykuł sponsorowany

 

Warto więc w tym celu konsultować zakup wymaganego osprzętu z firmami profesjonalnie zajmującymi się doradztwem, dystrybucją oraz sprzedażą dobrych klimatyzatorów. Nie tylko ułatwi nam to podjęcie decyzji o zakupie konkretnego sprzętu, ale też da nam gwarancję zadowolenia z niego oraz pełnej satysfakcji z osiąganych efektów w postaci chłodnego, przyjemnego powietrza wewnątrz pomieszczenia. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając klimatyzator odpowiedni dla naszych zastosowań?

Jak była już wyżej mowa, dobór dobrego klimatyzatora zależeć będzie od wielu czynników, z czego najważniejszym z nich będzie samo usytuowanie i powierzchnia pomieszczeń, które chcemy objąć instalacją klimatyzacyjną. W zależności od tego wybierać można pomiędzy klimatyzatorami typu przenośnego lub mocowanymi na stałe. Wśród tych drugich najczęściej spotyka się klimatyzatory monoblokowe (jednoczęściowe) oraz składające się z dwóch części (klimatyzatory typu split). Dla obsługi wielu pomieszczeń przeznaczone są z kolei klimatyzatory typu multisplit, składające się z kilku pojedynczych jednostek połączonych w jeden układ klimatyzacyjny. Większość klimatyzatorów wyposażonych jest przede wszystkim w funkcję chłodzenia powietrza, inne z kolei mogą je także odgrzewać. Wykorzystywana w tym celu jest pompa ciepła (w tańszych wersjach jej funkcję pełni elektryczna nagrzewnica). Klimatyzację montuje się jednak przede wszystkim w tym celu, aby odpowiednio ochładzała ona pomieszczenia i na te też funkcje powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę wybierając odpowiednią jednostkę klimatyzacyjną.

Podstawowym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora jest jego moc (wydajność) chłodnicza. Prawidłowe dobranie jednostki klimatyzacyjnej pod tym kątem wymaga jednak skomplikowanych, specjalistycznych obliczeń, uwzględniających wiele czynników panujących zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak też na zewnątrz. Na potrzeby prywatnych zastosowań nie jest to jednak konieczne i można w pewnym uproszczeniu przyjąć, że moc chłodnicza 0,1 kW wystarczy do klimatyzacji pomieszczenia o powierzchni 1 mkw. Dobierając klimatyzator do własnej instalacji warto jednakże zasięgnąć porady ekspertów w branży, którzy polecą konkretne modele uznanych i sprawdzonych producentów, które uważane są przez specjalistów za najmniej zawodne i najbardziej ergonomiczne.

Zobacz więcej na Kliwent.eu

 

fot. materiał sponsora