Jak wybrać koła do kosiarki?

Kosiarka to niezbędne akcesorium i pomoc dla każdego, kto jest właścicielem jakiegokolwiek trawnika. Zadbana posesja, pyszniąca się dobrze utrzymanym trawnikiem to w pewnej mierze także efekt współpracy troskliwego ogrodnika i jego kosiarki. Oczywiście wybierając pierwszy model tego ważnego urządzenia, zwraca się uwagę na wszystkie jej części składowe – dobierając elementy o takich właściwościach, które będą wystarczająco użyteczne w danych warunkach użytkowania sprzętu.

Reklamy

 

Może się jednak zdarzyć, że koła z różnych przyczyn będą wymagały wymiany – wówczas wcale nie trzeba szukać koniecznie modeli idealnie odwzorowujących pierwotne części, ale można dobrać takie elementy, które będą wydawały się najlepszym wyborem w danej chwili.

Jakie koła do kosiarki?

Laikom może się wydawać, że koła do kosiarek różnią się między sobą wyłącznie wielkością. Ten mit może mieć swoje korzenie w tym, że wszystkie koła do kosiarek tworzy się z polipropylenu i otacza gumowymi oponami. Oczywiście prawda o tym typie kół jest zacznie bogatsza, a diabeł tkwi w… łożyskach. Przystępując do oględzin i zakupów wypada wiedzieć, że owe koła gromadzą się w dwóch podstawowych kategoriach: mogą posiadać łożyska kulkowe lub też mogą być umieszczone w łożyskach ślizgowych.

Według znawców pierwsza kategoria kół to akcesoria toczące się pewniej i sprawniej, bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia. Każde koła do kosiarki będą odporne na działanie wody i skrajnych temperatur, nie zaszkodzą im także okazjonalne uderzenia w przeszkody, na jakie trafia poruszająca się po trawniku kosiarka. Przyszły właściciel może jednak wybrać to, w jaki sposób owe koła będą pracować – ile siły trzeba będzie włożyć w pchanie kosiarki, jaki opór będą stawiać koła.

Wspomniany rozmiar to oczywisty czynnik, który należy wziąć pod uwagę, wybierając nowe koła. Akcesoria z łożyskiem kulkowym mogą mieć średnicę 175, 200 i 295 milimetrów, zaś modele bezłożyskowe to części nieco mniejsze: produkuje się je jako części o średnicy (mm)

  • 125,
  • 150,
  • 175,
  • 200.

Dokonując zakupu kół warto pamiętać o ważnym drobiazgu, jakim są śruby – bo to dzięki nim będzie można dobrze przymocować nowe koła do urządzenia. Uniwersalna średnica gwintowanych śrub do takich kół to 12 milimetrów, choć można kupić i 8 lub 10.

Więcej o kołach do kosiarki dowiesz się zaglądając na: http://www.zabi.pl/.

 

 

fot. mat. sponsora