Jesteś rolnikiem i szukasz sposobu, by sfinansować zakup maszyn rolniczych? Doskonała wiadomość: niektóre banki mają specjalne oferty dla rolników przeznaczone właśnie na zakup sprzętu. To nie są typowe kredyty gotówkowe, ale produkty, które uwzględniają specyfikę pracy rolnika i uzyskiwanych przez niego dochodów.
Oferty dla rolników mają banki, które działają na terenie całej Polski, jak i banki spółdzielcze. Do najpopularniejszych produktów finansowych dla tej grupy klientów należą:
- kredyt w rachunku bieżącym
- kredyt na zakup środków do produkcji rolnej (tzw. kredyt nawozowy)
- kredyt obrotowy w rachunku kredytowym
- kredyt inwestycyjny.
Kredyt inwestycyjny może zostać przeznaczony na remont budynków służących hodowli rolnej, zakup urządzeń lub maszyn rolniczych.
Korzyści z kredytu na maszyny rolnicze
Kredyt na maszyny rolnicze to zdecydowanie lepsza opcja finansowania zakupów sprzętu niż choćby kredyt gotówkowy. Oto jego najważniejsze zalety:
- zapewnia stabilne źródło finansowania działalności klienta
- korzystne oprocentowanie
- warunki kredytu dostosowane do indywidualnego charakteru realizowanej inwestycji
Wybierając kredyt na maszyny rolnicze, weź pod uwagę:
- czas kredytowania – czy jest możliwość rozłożenia spłaty na długi czas?
- oprocentowanie kredytu
- czy przed udzieleniem finansowania konieczna jest sporządzenie wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego
- ubezpieczenia, jakie będziesz musiał opłacać przez cały czas trwania umowy kredytowej
Oferty banków różnią się od siebie. Instytucje finansowe mają swobodę określania warunków, wymaganych dokumentów, a przy ocenie zdolności kredytowej wnioskodawcy kierują się ustalonymi przez siebie kryteriami. Mogą też w preferencyjny sposób traktować niektórych wnioskodawców – na przykład dawać pierwszeństwo wnioskodawcom, którzy wcześniej korzystali z dotacji unijnych.
Przeczytaj: Kredyt na maszyny rolnicze – jak go uzyskać?
Badanie zdolności kredytowej
Zanim bank udzieli kredytu, zbada zdolność kredytową klienta. Każda instytucja sama decyduje, jakich dokumentów oczekuje od klienta, więc trzeba się zapoznać z listą załączników.
W większości przypadków koniecznymi dokumentami są:
- dokument tożsamości
- dokumenty potwierdzające uzyskiwanie dochodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
- polisa ubezpieczeniowa OC dla rolnika indywidualnego
- dokument potwierdzający tytuł prawny do użytkowanego gospodarstwa rolnego.
Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego
Aby mieć pewność, że wybrałeś najlepszy kredyt, skonsultuj się z doradcą kredytowym, który jako specjalista nie tylko wybierze najodpowiedniejszy dla Ciebie kredyt, ale także pomoże przygotować dokumenty wymagane przez bank dla oceny zdolności kredytowej.
W Sofinanse pracują doświadczeni doradcy, którzy bezpłatnie pomogą Ci zawrzeć umowę o kredyt na maszyny rolnicze. Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
- Spośród dostępnych opcji kredytu wybierzemy najkorzystniejsze propozycje uwzględniając Twoje możliwości finansowe i potrzeby
- Pomożemy skompletować załączniki oraz wypełnić wniosek o kredyt
- Koordynujemy wszystkie formalności związane z uzyskaniem kredytu
Nasze biuro znajduje się w Jeleniej Górze, ale współpracujemy z klientami z całej Polski. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji!
tekst i fot. mat. partnera