Jakie funkcje powinien mieć dobry odkurzacz automatyczny? Te 5 przyda się na pewno

Roboty sprzątające to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej. Nic dziwnego. Urządzenia tego typu pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Mogą odkurzać podłogi np. gdy my jesteśmy w pracy. Co więcej, roboty pracują niestrudzenie, każdego dnia i z wyjątkową precyzją, na co nam po prostu czasem brakuje energii i… ochoty. Zamiast odkurzać przyjemniej jest przecież poczytać, obejrzeć odcinek ulubionego serialu lub wybrać się na spacer z bliskimi. Na rynku mamy obecnie ogromny wybór automatycznych odkurzaczy. Urządzenia wyposażone są w rozmaite funkcje, w których niektórzy mogą się trochę pogubić. Podpowiadamy więc rozwiązania, które zdecydowanie sprawdzą się na co dzień.

Reklamy

1. Sterowanie przez intuicyjną w obsłudze aplikację

Jeśli wybieramy odkurzacz automatyczny to zdecydowanie ten sterowany aplikacją. To najwygodniejsza opcja, pozwalająca idealnie dostosować pracę robota do naszych indywidualnych potrzeb. Wysokiej klasy urządzenia, jak te prezentowane od iRobot, to rozwiązania, którymi możemy zarządzać o każdej porze, także, gdy jesteśmy poza domem. Aplikacja pozwala tutaj nie tylko kierować pracą odkurzacza, ale i „wyczuwa” nasze indywidualne potrzeby, podpowiada harmonogram pracy najlepiej dopasowany do rytmu dnia domowników, wysyła spersonalizowane sugestie dotyczące m.in. dodatkowych cykli sprzątania w okresie intensywnego pylenia roślin (jeśli ktoś z domowników jest alergikiem, takie rozwiązania są wyjątkowo przydatne).

2. Funkcja automatycznego usuwania brudu

Automatyczne opróżnianie się odkurzacza do zamkniętego worka jest higieniczne i bardzo wygodne. Co więcej, możemy zapomnieć o odkurzaniu i opróżnianiu pojemnika z zanieczyszczeniami przez kilka tygodni, bowiem w dobrej klasy urządzeniach stacje mieszczą aż 30 pojemników na brud. Ważne jednak, aby funkcja automatycznego usuwania brudu połączona była z wydajnym systemem antyalergicznym, który będzie przechwytywał wszystkie pyłki, pleśń, roztocza, czy inne alergeny.

Reklamy

3. Identyfikacja brudu i kurzu

Automatyczny odkurzacz może samodzielnie wykrywać miejsca mocniej zabrudzone i koncentrować właśnie na nich swoją pracę. Wystarczy, że urządzenie zostanie wyposażone w system optycznych i akustycznych czujników. Takie rozwiązanie to gwarancja perfekcyjnie czystych podłóg.

4. Zaawansowany system nawigacji

Dobre odkurzacze automatyczne wyposażone są w systemy nawigacji, dzięki którym urządzenia tworzą dokładne mapy domu lub mieszkania. Dużą rolę odgrywają tutaj czujniki pozwalające robotom swobodnie poruszać się nawet w gęsto umeblowanych pomieszczeniach (na czas sprzątania nie musimy uporządkowywać przestrzeni, meble, czy donice z roślinami mogą pozostać na podłodze).

5. Automatyczny powrót do stacji dokującej

Co w przypadku wyczerpania się akumulatora podczas pracy urządzenia? Odkurzacz powinien sam powrócić do stacji dokującej, naładować akumulator i powrócić do sprzątania w miejscu, w którym je zakończył. Taka funkcja oznacza nieograniczony czas pracy robota. Sprzątnięcie całego domu, nawet tego o dużej powierzchnie, nie będzie w takim przypadku żadnym problemem.

­

(tekst i fot. mat. partnera)