9 grudnia 2023

Jesienne i andrzejkowe spotkania w Bibliotece Jednostki Wojskowej

W dniu 25 X 2011 roku w Bibliotece Jednostki Wojskowej odbyły się zajęcia czytelnicze dla dzieci, które zorganizowano w ramach Dnia Głośnego Czytania, a 28 XI 2011 roku miał miejsce poranek andrzejkowych wróżb i zabaw, w którym udział wzięły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie wraz z wychowawcami oraz dzieci żołnierzy zawodowych wraz ze swoimi rodzicami.

Reklamy

***

Dzień Głośnego Czytania

Reklamy

W dniu 25 X 2011 roku w Bibliotece Jednostki Wojskowej odbyły się zajęcia czytelnicze dla dzieci, które zorganizowano w ramach Dnia Głośnego Czytania. W zajęciach uczestniczyły dzieci 5-6- letnie z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie wraz ze swoimi wychowawcami. Lekcja pt.: „Idzie, idzie Pani Jesień…” zainaugurowała I część nowego cyklu czytelniczego dla najmłodszych realizowanego pod hasłem: „Cztery pory roku w poezji i prozie”.

Podczas zajęć prowadzonych w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” najmłodsi zostali zapoznani z klasyką polskiej poezji dla dzieci oraz wierszami regionalnych poetów (p. M. Skowron. P. K. Wiśniewskiej) dotyczącymi jesieni i jej zjawisk obserwowanych w przyrodzie.
Lekturę jesiennych wierszy przeplatano przysłowiami, zagadkami oraz muzyką. Przedszkolaki chętnie odpowiadały na wszelkie zapytania oraz śpiewały okolicznościowe piosenki. Miały również okazję, poruszając się jesiennym pociągiem, poznać tajemnice ukryte pośród bibliotecznych półek.

Zwiedzanie okolicznościowej wystawy oraz wystawy czasowej zorganizowanej w czytelni biblioteki zakończyło I część cyklu. Na kolejną część dzieci zostały zaproszone na przełomie XII 2011/I 2012r.

***

Andrzejkowy poranek w bibliotece

W dniu 28 XI 2011 roku w Bibliotece Jednostki Wojskowej miał miejsce poranek andrzejkowych wróżb i zabaw, w którym udział wzięły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie wraz z wychowawcami oraz dzieci żołnierzy zawodowych wraz ze swoimi rodzicami.

Na początku spotkania poprzez przygotowaną wystawkę została pobudzona ciekawość poznawcza dzieci, a panujący nastrój tajemniczości pozwolił z napięciem oczekiwać na niezwykłego gościa. Po chwili zjawiła się wśród dzieci wróżka, pokazując im swoje rekwizyty: czarodziejską różdżkę, szklaną kulę, pierścień, lupę oraz zagadkowe pudełko, w którym zostały ukryte kolory.

Następnie mali uczestnicy spotkania sami mieli możliwość wyczarowania koloru za pomocą różdżki i krótkiego zaklęcia:

Czarów moc, czarów moc
Niechaj wskoczy pod ten koc!
Dwa obroty, ruch rękami,
Klaśnij w dłonie – otwieramy!

Dzieci z wielkim przejęciem czyniły niecodzienne zadania, a wylosowane kolorowe kule wręczały wróżce, która tłumaczyła im, jakie wróżby są związane z określonym kolorem.

W dalszej części spotkania dzieci zostały zapoznane z kolejną wróżbą. Mianowicie, wybierały jeden z przygotowanych talerzyków, pod którym ukryte były rekwizyty kojarzące się z różnymi zawodami.

Kolejna wróżba polegała zaś na kręceniu butelką po kolorowym kole. Zabawy bardzo spodobały się dzieciom, a usłyszane wróżby stały się okazją do krótkich dyskusji na temat magii, która jak się okazało nie była sprawą tajemniczą i obcą dla dzieci. Każde z nich wielokrotnie uczestniczyło w czarowaniu, a odkrywane tajemnice dotyczące przyszłości wszystkich wprowadzały w doskonały nastrój, dostarczając wielu przeżyć i niesamowitych emocji.

Pod koniec andrzejkowego spotkania dzieciaki przeszły do czytelni, w której na magicznym drzewku zawieszono wróżby z nietoperzami. Uczestnicy wspólnej zabawy losowali papierowego nietoperza, a wróżka odczytywała przepowiednię.

Na zakończenie niecodziennych zajęć wróżka zachęciła do czynienia wróżb za pomocą kart we własnych domach. Natomiast, aby wszystkie dobre wróżby mogły się spełnić w najbliższej przyszłości, dzieci starały się trafić symboliczną monetą jednogroszową do kolorowego wiaderka. Wszystkie rzuty, ku uciesze najmłodszych, okazały się być celne.

Po zakończeniu ostatniej wróżby wróżka dziękując za wspólną zabawę, obiecała bacznie obserwować dzieci w szklanej kuli i zaprosiła wszystkich do siebie za rok.

Podczas obydwu spotkań najmłodsi, za wielkie zaangażowanie, zostali nagrodzeni materiałami promującymi kampanię Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” w postaci naklejek, zakładek, ulotek oraz plakatów. Uczestnicy zajęć otrzymali także wojskowe materiały promocyjne oraz okolicznościowe malowanki.

Natomiast bibliotekarz obdarowany został przez dzieci dyplomem z ciepłymi słowami podziękowania za dotychczasową współpracę oraz przepięknymi pracami wykonanymi przez dzieci.

***

Jesienne i andrzejkowe spotkania w Bibliotece Jednostki Wojskowej

***

Oprac. E. Biszczat