Kościuszko: Lekcja historii i języka polskiego w plenerze

30 maja uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie uczestniczyli w wycieczce na teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek oraz wzięli udział w warsztatach teatralnych w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.

Reklamy


30 maja uczniowie klas Ib, Id, Ie, IId oraz Ic i If uczestniczyli w wycieczce do Lublina, a dokładniej rzecz ujmując na teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego zwanego Majdankiem, później zaś wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym, jakim były warsztaty teatralne w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach założonym i prowadzonym przez Włodzimierza Staniewskiego.

Pierwszy punkt wycieczki był dla nas niezwykłą lekcją historii, która nie jest jeszcze bardzo odległa, bo wciąż żyją jej świadkowie. Wizyta w komorach gazowych, barakach, krematorium, wywarła na nas duże wrażenie. Z podręczników dowiadujemy się wielu szczegółów dotyczących traumy, jaka była wojna, ale czytając o niej nie jesteśmy w stanie tak wyraźnie poczuć przytłaczającego ciężaru miejsc, takich jak Majdanek.

Nagle, nudne czasem dla nas daty i wydarzenia przybrały postać tragicznych historii konkretnych rodzin, historia ożyła w postaci zdjęć i przedmiotów, z którymi mieli kontakt więźniowie tego miejsca. Bardzo ciekawa była dla nas wystawa ”Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku”, którą urządzono w zaadaptowanym do celów wystawienniczych baraku, gdzie kiedyś był obozowy warsztat szewski. Zebrane tam pamiątki, nagrania rozmów z mieszkańcami Zamojszczyzny, którzy często jako małe dzieci trafili do obozu, uświadomiły nam jak bardzo ucierpieli mieszkańcy okolic byłego województwa zamojskiego.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Sam ośrodek robi niesamowite wrażenie, czuć tam ducha historii i sztuki, gdyż znajduje się na terenie dawnego pałacu, a po pięknej posiadłości oprowadzali nas odbywający tam praktyki aktorzy z różnych stron Polski i świata.

Warsztaty teatralne okazały się dla nas dużym wyzwaniem, bo nie spodziewaliśmy się, że będziemy uczeni choćby pieśni i kroków wojennych starożytnych ludów, ale kiedy przezwyciężyliśmy tremę poszło nam całkiem dobrze, co potwierdziły nasze opiekunki – Anna Misiak, Grażyna Lisowska, Halina Lubawska, Mariol Brudnowska i Agnieszka Szymanik – Lipska.

Po takim wysiłku zasłużyliśmy według gospodarzy na poczęstunek (poczęstowano nas pysznymi pierogami) byśmy mieli energię na ciąg dalszy tego fascynującego spotkania. Gwoździem programu był jednak wieczór teatralny, który składał się z dwu części, najpierw obejrzeliśmy sztukę starożytną opowiadającą historię Ifigenii, a drugą częścią wieczoru było „Oratorium pytyjskie”.

Chyba nikt z nas nie spodziewał się takich wrażeń, jakie zapewniła nam ta przygoda z teatrem. Sposób, w jaki twórcy oddali klimat starożytnych przedstawień był imponujący, a umiejętności aktorów zapierały nam dech. Wielu uczestników tego wydarzenia zrozumiało, czym mogło być katharsis, którego doznawali widzowie w starożytnym teatrze.

Niesamowite połączenie muzyki, śpiewu, tańca i gry aktorskiej sprawiły, że głęboko zastanowiliśmy się nad pięknymi słowami będącymi przesłaniem Oratorium pytyjskiego: 

„Dopóki żyjesz, raduj się człowieku,
Lśnij, ciesz się życiem,
Życie dane jest nam na krótko,
Czas zażąda jego zwrotu”

Cieszymy się, że byliśmy pierwszą grupą z Hrubieszowa, która odkryła to fascynujące miejsce. Z pełną odpowiedzialnością polecamy je wszystkim ceniącym niebanalną formę kontaktu ze sztuką. 


Zdjęcia »


Agata, Gosia, Marek

źródło i fot. ZS nr 3