Ksiądz Tomasz Szady o spotkaniu z Papieżem Franciszkiem w Brazylii!

Wikariusz ks. Tomasz Szady pochodzący z Poraja koło Horodła swoją służbę pełni wzorowo w Parafii Lipsko p.w. Św. Andrzeja Apostoła, jest młodym księdzem, więc nic dziwnego, że udał się na Światowe Dni Młodzieży aż do Brazylii, gdzie spotkał się m.in. z obecnym następcą Chrystusa na Ziemi i św. Apostołów Piotra i Pawła Papieżem Franciszkiem. Poniżej rozmowa w tym temacie i nie tylko.

Reklamy


Wywiad

ks. Tomasz Szady o spotkaniu z Papieżem Franciszkiem w Brazylii i nie tylko!

Reklamy

 

mak – Szczęść Boże! –  W jakim celu ksiądz wybrał się do Brazylii?

– ks. Tomasz Szady – Główny cel, jaki mi towarzyszył, aby polecieć do Brazylii, to oczywiście Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z Papieżem  Franciszkiem. Właśnie z nim chciałem się spotkać na wspólnej Eucharystii. Przy okazji miałem możliwość poznania wspaniałych ludzi z Brazylii, ale także z całego świata. W programie pielgrzymki było także odwiedzenie wspaniałych miejsc w Brazylii, najbardziej mi się osobiście podobały Wodospady Iguazu na granicy Brazylii i Argentyny i niedaleko granicy z Paragwajem. 

 

I co ksiądz powie o spotkaniu z Papieżem?

– Słowa Papieża, które mnie jako księdza i sportowca urzekły, to zachęta, by być Bożym Atletą i grać w drużynie Jezusa. Spotkanie z Papieżem dało wiele do myślenia. Miałem możliwość zobaczyć następcę Chrystusa na ziemi na własne oczy z odległości dwóch metrów. Atmosfera była niesamowita i nie do opisania. Trzy miliony młodych ludzi wokół Papieża Franciszka. Co jakiś czas wielki entuzjazm i oklaski. Polaków na Światowe Dnia Młodzieży przyjechało dwa tysiące osób. Pogoda na początku w Rio de Janeiro nie sprzyjała, gdyż parę dni padał deszcz. Jednak szczytowe spotkanie z Papieżem na pięknej plaży Copacabana, czyli czuwanie nocne i Eucharystia olśniło niekończącym się słońcem.

 

Udało być się na którymś ze stadionów, a może meczu, coś zwiedzić, zakupić pamiątki, prezenty?

– Stadiony, niestety nie można było w tym czasie zwiedzać, jedynie z zewnątrz widziałem stadion Maracana. Mecze w tym czasie się odbywały, ale czas był ograniczony. Zwiedzaliśmy ogólnie całe miasto Rio, ale w Pamięci zostanie do końca życia – Chrystus Odkupiciel (port. Cristo Redentor) – 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua jest jednym z symboli Rio oraz imponującym i charakterystycznym obiektem w tym mieście.

 

Czy przeloty były spokojne?

– Przeloty były bardzo spokojne, choć meczące, bo trasa do Brazylii wynosiła około 12 tys. km. Do Brazylii lecieliśmy z przesiadką w  Amsterdamie. Powrót był z przesiadką w Paryżu. 

 

Jakie ksiądz ma własne plany sportowe i z młodzieżą?

– Plany jak zawsze są wielkie. Ale wszystko zależy od czasu. Z młodzieżą planuję od sierpnia na nowo trenować. Ja zamierzam pobiec półmaraton w Krasnystawie 24 sierpnia (mak – rek. żyć. – 1.20:39 w 2008 r.) i 28 września Maraton Warszawski (mak – debiut).  

 

mak – Gratuluję księdzu takich szczęśliwych chwil, jakimi było spotkanie z Papieżem Franciszkiem i pobytu w wielce usportowionym kraju oraz trzymam kciuki za plany sportowe i nie tylko.

Dziękuję za odpowiedzi

– Marek A. Kitliński (mak)


Na zdjęciu – ks. Tomasz Szady przed spotkaniem z Papieżem Franciszkiem w Brazylii.