19 maja 2024

Kurs programowania w formie wirtualnej klasy – plusy i minusy

Na rynku przez ostatnie lata pojawiło się bardzo wiele kursów programowania, które prowadzone są w różnej formie. Każda z nich posiada swoje zalety i wady, jednak w obecnych czasach jedną z ciekawszych form jest kurs programowania za pomocą wirtualnej klasy. Czym dokładnie się charakteryzuje oraz jakie plusy i minusy posiada tego typu kurs?

Wirtualna klasa jest formą prowadzenia kursu dla określonej i stałej grupy osób na wzór klas z czasów szkolnych. Zajęcia w postaci wykładów oraz ćwiczeń prowadzone są wyłącznie przez Internet. Wykłady wprowadzają do poszczególnych zagadnień kursu, natomiast ćwiczenia kształtują umiejętności praktyczne. Zajęcia odbywają się przy pomoc różnych narzędzi, Mogą to być:

• Microsoft Teams,

• Zoom,

• Skitch,

• Google Hangout,

• Github,

• wewnętrze narzędzia i systemy.

Jest to szczególnie popularna forma prowadzenia kursów podczas pandemii, ale i nie tylko. Pozwala na ograniczenie kontaktów do minimum, a jednocześnie wiedza zdobyta podczas tej formy kursu jest równoważna do wiedzy zdobytej podczas kursów prowadzonych poprzez fizyczne spotkania w konkretnym miejscu. Zajęcia online to również odpowiednie rozwiązanie dla osób pracujących lub mieszkających w miejscowościach, w których nie ma ofert stacjonarnego kursu programowania.

Zalety i wady

Forma wirtualnej klasy wiąże się z wieloma zaletami i kilkoma wadami. Największą zaletą tej formy prowadzenia kursy jest wygoda. Na zajęcia można uczestniczyć w swoim wygodnym pokoju czy też salonie i w ten sposób można oszczędzić czas i pieniądze na wszelkie dojazdy, które często są niezbędne w stacjonarnej formie kursu. Co więcej, wszystkie materiały dydaktyczne są najczęściej dostępne po zakończeniu zajęć, co rzadko ma miejsce w przypadku kursów stacjonarnych. Warto również wspomnieć, że tego typu kursy są zwykle tańsze, ponieważ koszty wynajmu pomieszczeń oraz sprzętu odchodzą w niepamięć.

Z wad można wymienić brak fizycznego kontaktu z prowadzącymi zajęcia, który w przypadku niektórych osób znacznie poprawia przyswajanie skomplikowanej wiedzy. Będąc fizycznie na kursie można mieć większe poczucie jego namacalności oraz realności. Do wad można również zaliczyć brak profesjonalnego sprzętu oraz oprogramowania podczas kursu. Jeżeli chodzi o oprogramowanie to prowadzący kurs zwykle zapewniają je kursantom w różnej formie, ale komputer muszą sobie sami zapewnić.

Gdzie znaleźć odpowiedni kurs w tej formie?

Na rynku w ostatnich latach powstało wiele firm oferujących tego rodzaju kursy programistyczne. Niestety nie wszystkie z nich podchodzą profesjonalnie do ich prowadzenia, a wiedza przekazywana podczas nich często jest niepełna, nieaktualna lub zawiera błędy. Zdarza się również, że kurs programowania jest ubogi w zajęcia praktyczne co kompletnie mija się z celem, ponieważ zawód programisty to przede wszystkim praktyka. W związku z tym warto zaufać sprawdzonym firmom, które posiadają dobrą renomę i ugruntowaną pozycję na rynku.

Jedną z takich firm jest między innymi alx.pl, która funkcjonuje na rynku już 18 lat i wykształciła ponad 30 000 absolwentów. Zajęcia online prowadzone są w naciskiem na ćwiczenia praktyczne oraz nadzorują je trenerzy z wieloletnim komercyjnym doświadczeniem. W przypadku chęci wzięcia udziału w kursie stacjonarnym oferują oni taką możliwość w 6 największych miastach w Polsce. Jest to jedna z kilku firm oferujących wysoki poziom kursów, jednak jest jak najbardziej godna polecenia.

(tekst i fot. mat. partnera)