29 lutego 2024

Kurtyny powietrzne – czym są te urządzenia oraz gdzie się je wykorzystuje?

Kurtyny powietrzne należą do najbardziej skutecznych metod oddzielania dwóch stref o odmiennej temperaturze powietrza. Najczęściej rozwiązania tego rodzaju spotykane są w miejscach, które wymagają uniknięcia mieszania ciepłego powietrza z zimnym – lub odwrotnie. Zastosowanie kurtyny powietrznej tworzy wyjątkowo efektywną barierę, a jednocześnie maksymalnie ogranicza straty energii. Czym tak naprawdę są te urządzenia i jak wygląda ich zastosowanie w praktyce?

Reklamy

 

Czym jest kurtyna powietrzna?

Kurtyny powietrzne to urządzenia najpowszechniej stosowane w celu ograniczenia strat ciepła. Zasada ich działania opiera się na wytworzeniu specjalnej bariery, która rozdziela powietrze wewnętrzne i zewnętrzne. Aby zapewnić maksymalną skuteczność, kurtyny powietrzne montowane są nad drzwiami wejściowymi – po obu stronach bariery panują różne temperatury powietrza, a po otwarciu drzwi następuje wypływ ciepła z pomieszczenia. Aby zminimalizować jego straty, nad wejściem do budynku montuje się kurtyny powietrzne ciepłe. Celem działania kurtyny zimnej jest natomiast powstrzymanie napływu do środka powietrza ciepłego.

Reklamy

Jak działa kurtyna powietrzna?

Kurtyny powietrzne składają się z odpowiednich kratek nawiewnych oraz wywiewnych, a także specjalnego wentylatora. Urządzenie może być również wyposażone w grzałkę elektryczną lub wymiennik wodny przyłączany do centralnego ogrzewania, czyli element grzewczy. Całość zabudowana jest w solidnej obudowie, zwykle wykonanej ze stali. Kurtyny powietrzne montowane są przeważnie na całej szerokości skrzydła drzwi. Zadaniem wentylatora jest wessanie powietrza, trafiającego do wnętrza z kratki wlotowej. Następnie kierowane jest ono w dół, przechodzi przez kierownice wylotowe oraz wytwarza niewidoczną barierę – począwszy od wlotu, aż do podłogi.

Rodzaje kurtyn powietrznych

Kurtyny powietrzne rozróżniane są przede wszystkim ze względu na temperaturę nawiewanego powietrza, czyli ciepłą oraz zimną. Urządzenia podzielić można także ze względu na rodzaj montażu – instalowane nad wejściem kurtyny poziome oraz wkomponowane w wystrój wnętrza lub instalowane obok wejścia kurtyny pionowe. Dobór konkretnego rozwiązania powinien zależeć od kilku indywidualnych czynników. Głównym kryterium jest moc grzewcza. Jeżeli kurtyna współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania, parametr ten zależy od temperatury płynącej w niej wody. W przypadku kurtyny z grzałką elektryczną, moc powinna być niższa.

Zastosowanie kurtyn powietrznych

Kurtyny powietrzne największe zastosowanie znajdują w budynkach o sporej powierzchni użytkowej, na przykład obiektach użyteczności publicznej, szpitalach, centrach handlowych, magazynach czy na halach sportowych. Montuje się je często nad drzwiami dla personelu i obsługi, a także przy wejściach do sklepów spożywczych, banków, urzędów, restauracji czy teatrów. Zimne kurtyny bardzo często wykorzystywane są do rozdzielania termicznego dwóch pomieszczeń w jednym budynku – takie rozwiązanie powszechnie stosowane bywa na przykład w chłodniach.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)