25 czerwca 2024

Kwestorzy poszukiwani

Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza w Hrubieszowie zaprasza osoby, które chciałyby wziąć udział w tegorocznej kweście. Zbiórka będzie trwać w tym roku jeden dzień. Wolontariusze będą zbierać datki 1 listopada między 9.00 a 15.00 przy bramach wejściowych na cmentarz od strony ul. Kolejowej i ul. Nowej.

Reklamy

Ci, którzy tego dnia mogą zbierać pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków na hrubieszowskiej nekropolii, mogą się zgłaszać jeszcze w poniedziałek 24 października od 7.30 do 15.30 do siedziby społecznego komitetu w Urzędzie Miasta.

Organizatorzy zapraszają młodzież szkolną, nauczycieli, pracowników różnych instytucji czy firm, a także przedstawicieli władz miejskich i chętnych mieszkańców.

Reklamy

„Na razie mamy ponad 20 zgłoszeń, ale liczymy, że grupa ta zwiększy się co najmniej dwukrotnie. Tak przynajmniej było w poprzednich latach. Gdy kwesta trwała dwa dni kwestowało nawet do stu osób, przy jednodniowej zbiórce było zaangażowanych około 50 osób” – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej przewodniczący komitetu Włodzimierz Piątkowski.

Będzie to już siódma kwesta w Hrubieszowie. W ubiegłym roku zebrano około 10,5 tysiąca złotych, które zostały przeznaczone na odrestaurowanie dwóch pomników. Przez ostatnich sześć lat dzięki hojności, odwiedzających miejscowy cmentarz i wsparciu konserwatora zabytków, uratowano już 18 nagrobków, liczących sobie od 100 do ponad 150 lat.

Reklamy

***

Źródło: www.ias24.eu