18 kwietnia 2024

Młodzi krwiodawcy z ZS nr 1 w Hrubieszowie najlepsi w województwie i trzeci w Polsce

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie znowu okazali się najlepsi, zdobywając w okręgu lubelskim czołowe lokaty w Ogólnopolskim Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie”.

 

W Zarządzie Okręgowym PCK w Lublinie oraz Zarządzie Głównym PCK w Warszawie odbyło się podsumowanie XIII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie, organizowanego przez Polski Czerwony Krzyż pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie”.

Jednym z celów tego konkursu była popularyzacja idei honorowego oddawania krwi przez młodzież oraz promocja honorowego krwiodawstwa w społecznościach lokalnych.

Do etapu okręgowego w Lublinie zostało zgłoszonych 29  szkół ponadgimnazjalnych, policealnych i pomaturalnych. Łącznie 1427 uczniów oddało 1339,740 litrów krwi. Do Zarządu Głównego wpłynęły zgłoszenia z 14 oddziałów okręgowych. Na etapie centralnym rywalizowało 276 szkół i 16 uczelni. Łącznie 20748 uczniów i 4684 studentów i słuchaczy, od których ogółem pozyskano 14523,176 litrów krwi. Zgodnie z regulaminem uczestnicy oceniani byli w III kategoriach:

  1. Najlepsza promocja honorowego krwiodawstwa,
  2. Najwyższy wskaźnik,
  3. Największa ilość pozyskanej krwi.

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie znowu okazali się najlepsi, zdobywając w okręgu lubelskim:

I miejsce w kategorii najwyższy wskaźnik  z wynikiem 1,350 litra krwi w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia szkoły oraz II miejsce w kategorii największa ilość pozyskanej krwi z wynikiem 162 litrów krwi.

Na szczeblu centralnym – III miejsce w kategorii najwyższy wskaźnik, tuż za Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim i Zespołem Szkół Zawodowych w Brodnicy. Za osiągnięcia  Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie został uhonorowany dyplomem.

Jako opiekun szkolnego koła PCK i honorowych dawców krwi oraz Powiatowy Koordynator ds. Szkół Promujących Zdrowie, bardzo dziękuję młodzieży za tak cenny dar, jakim jest krew, dyrekcji i nauczycielom za pomoc w realizacji naszych zadań. Bez Was nie byłoby tak wspaniałego wyniku. To jest nasz wspólny sukces.

 

Joanna Wieczorek-Smerdel