12 kwietnia 2024

Najciekawsze prace – Jesień Plastyczna 2012

Ilona Filip z Lublina została laureatką głównej nagrody w konkursie na Najciekawszą Pracę Roku, organizowanym w ramach Jesieni Plastycznej Hrubieszów 2012.

Jego uroczyste podsumowanie, połączone z otwarciem pokonkursowej wystawy odbywa się w Hrubieszowskim Domu Kultury. 

Obraz olejny pod tytułem „Saski małe” Ilony Filip zdobył uznanie jurorów za malarską swobodę, połączoną z ciekawą kolorystyką i światłem. Drugą nagrodę burmistrza Hrubieszowa Tadeusza Garaja otrzymała Helena Piekarz z Hrubieszowa za subtelną interpretację drewnianej architektury i otoczenia w pracy olejnej „Cerkiew w Uluczu”. 

Starosta hrubieszowski nagrodził Małgorzatę Szewc z Szychowic za delikatną i malarską 
syntezę pejzażu w zestawie obrazów olejnych „Szmaragdowa łąka” oraz Ryszarda Wiecha z Hrubieszowa za oddanie klimatu i nastroju w pasteli „Zimowy pejzaż”.

Po dwie nagrody artyści otrzymali również od wójta gminy Hrubieszów i dyrektora Hrubieszowskiego Domu Kultury. Laureatkami nagrody wójta zostały Bożena Czerska z Warszawy za ujęcie pejzażu w baśniowej scenerii akwareli pod tytułem „Wiosna” oraz Renata Szuryga ze Świdnika za miękkość światła i swobodę operowania barwną plamą w obrazie olejnym „Jesienny las”. Natomiast nagrody dyrektora HDK otrzymali Aleksandra Michalska-Szwagierczak ze Starachowic za zaskakujące ujęcie ilustracyjne tematu i malarskość w obrazie olejnym „Młyn” oraz Artur Łukasiewicz z Hrubieszowa za swobodną syntezę tematu i świeżą kolorystykę w obrazie „Susiec 2012”. 

Swoją nagrodę przyznał także przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. Otrzymała ją Magdalena Sielicka z Nieledwi za ciekawą kompozycję i subtelną kolorystykę tkaniny „Przez skrzydło motyla”. 

Ponadto jurorzy przyznali pięć wyróżnień dla Małgorzaty Czuj z Łabuń za obraz olejny „Sosny”, Piotra Przybyły z Sosnowca za dyptyk „Lasy Roztocza”, Moniki Solarskiej z Hrubieszowa za haft pod tytułem „Karola”, Elżbiety Swatek-Wańczyckiej z Werbkowic za zestaw form przestrzennych „Strachy” oraz Małgorzaty Pięty z Przemyśla za pracę olejną zatytułowaną „Aleja w Krasiczynie II”. 

Ponad 90 prac, nadesłanych przez 27 autorów, oceniało jury w składzie: artyści plastycy Elżbieta Hałasa ze Zwierzyńca i Alfred Przybysz z Hrubieszowa, dyrektor HDK Emilia Feliksiak, a także Barbara Smal oraz Andrzej Marut z HDK, który był komisarzem konkursu.


Źródło: ias24.eu