Najlepsze deski na taras. Drewno czy kompozyt? Co wybrać?

Deski tarasowe cieszą się coraz większym powodzeniem. I to zarówno drewniane, jak i kompozytowe. Każde rozwiązanie ma swoich miłośników i przeciwników. Każdy wskazuje na funkcjonalność i aspekty wizualne wszystkich rozwiązań. Co sprawdzi się lepiej? Taras kompozytowy czy drewniany? Odpowiadamy!

Reklamy

Deski tarasowe drewniane

Drewniany taras to rozwiązanie ponadczasowe. Bardzo często jest stosowane zarówno w aranżacjach klasycznych, rustykalnych, jak i nowoczesnych. Dobrze wpisuje się w estetykę nowoczesnej architektury. Naturalne drewno tarasowe dobrze pasuje do zieleni ogrodu, a dobrze zaprojektowany taras fantastycznie pasuje do minimalistycznych form ogrodowych.

Deski tarasowe z drewna uważane są za nietrwałe. Faktycznie, są podatne na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza na wilgoć i słońce. Szybko się przebarwiają, pod wpływem wody puchną, a z powodu chłodu – pękają. Jednak nie jest to do końca prawda. Drewno naturalne faktycznie może być podatne na tego rodzaju uszkodzenia. Ale tylko w jednym przypadku – jeśli nie będzie dobrze chronione.

Deski drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Muszą być regularnie impregnowane i zabezpieczane przed chłodem i wodą. Ponadto drewno egzotyczne jest bardziej wytrzymałe. Takie rodzaje jak bankgirai, cumaru, tatajuba, merbau czy kempas idealnie sprawdzają się nawet na mocne nasłonecznionym miejscu. Niestety cena drewna egzotycznego jest o wiele wyższa niż cena drewna drzew pospolitych. I znacznie wyższa niż tarasy kompozytowe.

Tarasy kompozytowe – deski na taras

Taras kompozytowy jak sama nazwa wskazuje jest zrobiony z kompozytu drewna. W jego składzie znajduje się zarówno mączka drzewna, jak i różnego rodzaju żywice. Wymieszane ze sobą stanowią jednolite deski, które idealnie sprawdzają się do zastosowania na powietrzu. Tarasy z kompozytu drewna mają wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest to, że są niezwykle odporne na uszkodzenia. Może mniej odporne na mechaniczne zarysowania z powodu przesuwania mebli niż drewno, ale zdecydowanie bardziej wytrzymałe na niskie temperatury, wodę czy słońce.

Tarasy z kompozytu drewna nie wymagają żadnej pielęgnacji! Nie trzeba ich chronić ani impregnować. Nie trzeba jakoś szczególnie się nimi zajmować – wystarczy umyć je wodą z detergentem, ale można szybko usunąć zanieczyszczenia za pomocą myjki ciśnieniowej. Taras z kompozytu drewna można zrobić samodzielnie. Jego montaż jest o wiele łatwiejszy niż przygotowanie i montaż zwykłych desek tarasowych.

Taras z kompozytu drewna czy drewniany?

Co zatem wybrać? Tarasy kompozytowe czy drewniane? Jak widać, oba rozwiązania mają swoje zalety. Warto jednak wiedzieć, że ceny kompozytu są o wiele niższe niż dobrej jakości drewna. Tak więc jeśli chodzi o solidny taras kompozytowy EkoTeak, to cena z pewnością będzie istotnym atutem.

Na dodatek tarasy kompozytowe bardzo przypominają naturalne drewno. Deski w naturalnym kolorze są bardzo popularne. Jednak deski kompozytowe można kupić także w różnych barwach. Te także bardzo ciekawie się prezentują. Mają bardzo dużo uroku.

(tekst i fot. mat. partnera)