Proces wyboru i kupna mieszkania może wydawać się tak trudny i odpowiedzialny, że dużo osób decyduje się na skorzystanie z usług doradców.
My zaś deklarujemy – możecie zrobić to sami, jeśli wyposażycie się w wiedzę. I pierwszym dylematem, przed którym staniecie będzie wybór rynku nieruchomości – pierwotny czy wtórny.
We współpracy z ogólnopolskim portalem nieruchomości Korter.com.pl podpowiadamy lublinianom i mieszkańcom regionu, jak można ten dylemat rozwiązać.
Rynek wtórny – jakie ma zalety
Oferta używanych mieszkań na ogólnopolskim rynku nieruchomości nieco rozszerzyła się w 2020 roku – uzupełnili ją właściciele lokali na wynajem, którzy w związku z przejściem do zdalnego trybu pracy i nauki w okresie pandemii stracili swoich najemców.
Jakie są zalety kupna mieszkania z drugiej ręki?
- Dostępne „od ręki”. Na mieszkanie z rynku wtórnego nie musimy czekać, aż zostanie oddane do użytku – prowadzamy się tuż po podpisaniu umowy. W przypadku inwestycji z rynku pierwotnego okres oczekiwania może się wydłużyć na lata.
Negocjacje. Możemy nieco obniżyć cenę lokalu przystępując do negocjacji z właścicielem – w końcu, jest osobą prywatną i decyzja o wysokości ceny ostatecznej należy tylko do niego.
Dobra lokalizacja. W przypadku używanych nieruchomości możemy liczyć na strategiczne położenie w mieście, wtenczas gdy nowe inwestycje powstają w lokalizacjach, jeszcze dostępnych do zagospodarowania.
Rynek pierwotny – główne argumenty
Obecnie w ofercie nowych mieszkań w Lublinie jest ponad 50 nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych. Jest to dość duża liczba jak na miasto o ludności mniej niż 340 tys. osób. Nie brakuje też ofert w miastach powiatowych i gminach miejskich: Świdniku, Białej Podlaskiej, Zamościu, Puławach i innych.
Wszyscy jednak wiemy, z czego słynie Lublin – z turystyki, z uczelni wyższych, z perspektyw zawodowych – więc całkiem naturalne jest to, że jego popularność wśród deweloperów rośnie.
Co zyskujemy, kupując mieszkanie od dewelopera?
- Nówka. Oznacza to pełną wolność aranżacyjną – demontaż lub montaż ścianek działowych, zmiana układu pomieszczeń, określony styl wykończenia. Jeśli zaś kupujemy mieszkanie używane, będziemy musieli zaakceptować istniejącą aranżację, a czasem też sporo zainwestować w gruntowny remont.
Gwarancja. Obowiązują przepisy, na podstawie których deweloper udziela 5-letniej rękojmi na wady budowlane sprzedanego lokalu. W przypadku mieszkania z drugiej ręki poniekąd musimy wymagać od sprzedającego zaznaczenia punktu o rękojmię w umowie sprzedaży.
Niższy czynsz. W porównaniu do mieszkań używanych, posiadanie nieruchomości w nowoczesnej inwestycji mieszkaniowej wiąże się z niższymi opłatami miesięcznymi. Jest to związane ze zmianą standardów budownictwa i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań, do czego deweloperzy są zobowiązani prawnie.
Brak dodatkowych prowizji i podatku PCC. W przypadku kupna mieszkania z drugiej ręki będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który obecnie wynosi 2%.
- Bonusy. Dużo firm deweloperskich działających w Lublinie oferuje miejsca postojowe lub komórki lokatorskie w cenie lokali lub z upustem oraz zniżki na zakup materiałów wykończeniowych w sklepach partnerów.
(tekst i fot. mat. partnera)