12 kwietnia 2024

Oddaj głos na Gotów!!!

Hrubieszów Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszej inicjatywy mającej na celu wypromowanie miejscowości Masłomęcz, słynnej z osadnictwa Gotów. Wsparcia udzielić można poprzez udział w konkursie organizowanym corocznie od 2004 r. wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz redakcje Kuriera Lubelskiego i Radia Lublin na Turystyczne Perły 2009.

***

Głosowanie ma charakter plebiscytu.

Aby oddać swój głos na wybraną miejscowość należy wypełnić kupon zamieszczony w Kurierze lub wysłać sms (na nr: 7160) w konkursie Radia Lublin wpisując hasło perła.Masłomęcz lub perla.Maslomecz oraz nazwę wybranej miejscowości. Koszt SMS-a to 1,22 z VAT-em.

Plebiscyt trwa od 30.10.2009 do 21.11.2009 r. Zgodnie z regulaminem konkursu, „Perła” wręczana jest tylko raz, więc nie głosujemy na już nagrodzone miejscowości. Dotychczasowymi laureatami nagrody były miasta: Janów Lubelski, Kazimierz Dolny, Zamość, Nałęczów i Krasnobród.

***

Dlaczego warto zagłosować?

Masłomęcz to legendarna, słynna już na całym świecie miejscowość. To właśnie tutaj ponad ćwierć wieku temu odkryto cmentarzysko i osadę Gotów z II-IV w. n.e. Prowadzone przez 25 lat prace archeologiczne doprowadziły do sensacyjnych odkryć dotyczących życia tego ludu.

W Kotlinie Hrubieszowskiej pojawili się około 180 lat po Chrystusie. Nad Huczwą zbudowali potężną cywilizację, jedną z największych w Europie. Jeszcze do niedawna Gotów uważano za ludzi prymitywnych, a oni znali technikę powlekania dowolnego metalu innym metalem: srebrzyli, złocili i cynkowali przedmioty. Budowali piętrowe domy z kanalizacją, znali jedwab.

Jedną z większych tajemnic Gotów jest dziwny rytuał pogrzebowy. Do grobów składane były niekompletne ciała zmarłych – pozbawione głowy, ucięte na wysokości pasa. Niekiedy grzebano same, odcięte kończyny. Do niektórych grobów wkładano czaszki z wcześniejszych pochówków. Inną ciekawostką jest to, że zdecydowaną większość pogrzebanych ciał stanowią kobiety i dzieci. Gdzie zatem zniknęła męska część populacji? Jest to na razie wielka zagadka. Około 375 r. n.e., nękani przez najazdy wojowniczych plemion, m.in. Hunów, Goci opuścili okolice Hrubieszowa.

W ubiegłym roku w Masłomęczu ponownie pojawili się Goci. Bazują na Chacie Gockiej będącej repliką chaty z okresu II – IV w. n.e. W chacie tej mieszkańcy Masłomęcza odtwarzają życie codzienne Gotów. Oprócz prezentacji codziennego życia w chacie, odtwarzane są również na terenie gockiej zagrody dawne gockie zajęcia i czynności w postaci: wyrobu garnków i ich wypalania na otwartym palenisku, szycia strojów gockich, wykonywania wyrobów ze skór (buty, sakwy, bukłaki, paski rzemienne), tkactwa na pionowych warsztatach tkackich (skrajki, paski), barwienia wytworzonych materiałów przy zastosowaniu naturalnych barwników, sporządzania jadła gockiego na otwartym palenisku (soczewica z gulaszem i podpałki), wykonywania ozdób (paciorki, fibule, zapinki, bransolety, zawieszki, naszyjniki, imitacje gockiej biżuterii), narzędzi z drewna (łyżki, kubki, talerze), obróbki kości zwierzęcych (wykonywanie igieł kościanych, szydeł), rytuałów grzebalnych i pochówku zmarłych. Pojawiła się również grupa Wojów Gockich, którzy prezentują walkę i pojedynki. Oprócz pokazów na terenie kraju, występowali już w Bułgarii, a w planach mają także pokazy w Niemczech czy Rzymie.

Ponadto osoby, które zdecydują się zagłosować za pośrednictwem kuponów i podadzą najciekawsze uzasadnienie wyboru otrzymają sprzęt sportowo-turystyczny ufundowany przez Urząd Marszałkowski.

***

info
Urząd Gminy Hrubieszów

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009