Komunikat z rozgrywek PALPSM

HrubieszówHrubieszów

Mecze miały zróżnicowany poziom. Na pierwszy mecz nie dojechali wszyscy zawodnicy z Dołhobyczowa. Zgodnie z Regulaminem po upływie 15 minut od wyznaczonej godziny rozpoczęcia meczu, zapisano walkower na rzecz AT Orlen Gaz.

***

KOMUNIKAT – plik do pobrania »

STATYSTYKI – plik do pobrania »

***

Wyniki poszczególnych meczów:

AT Orlen Gaz – Dołhobyczów 2:0 (25:0, 25:0) walkower
Dołhobyczów – Prywaciarz 0:2 (19:25, 17:25)
Staszic – AT Orlen Gaz 0:2 (19:25, 17:25)
ZS nr 1 – LO Horodło 2:0 (25:20, 25:21)
Staszic – ZS nr 1 2:1 (26:24, 23:25, 15:12)
LO Horodło – ZS nr 4 2:0 (25:12, 25:17)
Kościuszko – Nauczyciele 2:0 (25:17, 25:21)

***

W drugim meczu zobaczyliśmy słabiutką jak nigdy ekipę z Dołhobyczowa i ponoć rozłożoną chorobą drużynę Prywaciarza. W pierwszym secie Prywaciarz popełnił 9 błędów, zdobył 8 punktów z gry i skorzystał z uprzejmości chłopaków z Dołhobyczowa, którzy pomylili się 16 razy dając tym samym zwycięstwo przeciwnikowi. Drugi set również dla Prywaciarza, ale tym razem zdobyli oni aż 11 punktów z ataku, przy 5 atakach przeciwnika. MVP meczu Tadeusz Pietrusiewicz.

Na rozgrzewce przed trzecim meczem zadawałem sobie pytanie, czy Staszic dojrzał już do rozegrania wyrównanego meczu z AT Orlen Gazem. Na mecz stawił się praktycznie cały pierwszy skład. Widoczna była mobilizacja. Zwycięstwo nad Kościuszką uskrzydliło chłopaków ze Staszica. Mecz rozpoczął się jednak nie najlepiej dla młodych, gdyż doświadczony Orlen grał bardzo równo. Co prawda Staszic zdobył nawet 4 punkty blokiem (a wiadomo blok dodaje motywacji), jednak Orlen nie był dłużny i także postawił skuteczny blok 3 razy stopując przeciwnika. W ataku 7 do 4 dla Orlenu. Ponadto 3 asy serwisowe dopełniły zwycięstwa w tym secie, gdyż Staszic dołożył 12 swoich błędów. Niemniej obserwując ten mecz ze słupka sędziowskiego nie miałem wrażenia jakiejś wyraźnej dominacji obrońcy tytułu Mistrza PALPSM. W drugiej odsłonie na początek 5 : 1 dla Orlenu. Wszystko było jasne. Świetna gra środkowego – Damiana Mazurka (atakował mocno, plasował i kiwał w wolne pole). Był to najlepszy występ tego dnia. Jacek Naja na pozycji Libero też zagrał bardzo dobry mecz. Rozpędzony Orlen wykonał: 11 ataków punktowych, 2 bloki i na dokładkę 1 as serwisowy. Staszic zagrał niezłym blokiem – ponownie 4 czapy. Mecz był fajny.

Czwarte spotkanie skomentuję dwoma zdaniami. Co się stało z LO Horodło – przecież potrafili w pierwszej kolejce urwać seta nawet mistrzom z Orlenu. Przed meczem sporo bym postawił, że dojdzie do tie-breaka.

W piątym spotkaniu najbardziej zacięty mecz tej kolejki Staszic – ZS nr 1. Wygrał Staszic, ale gdyby przed tie-breakiem Mechaniczna nie straciła swojego trzecioligowca (Kamil Kupiec), mogłoby być odwrotnie. Pierwszy set 26:24 dla Staszica i to pomimo 14 błędów własnych. Już kolejny mecz, w którym w wykonaniu Staszica widzieliśmy dobrą grę blokiem – 3 bloki. Dorzucili do tego bardzo skuteczną grę w ataku – 11 punktów. Mechanicznej zabrakło odrobinę cierpliwości i dokładności w końcówce, ale i tak ich opiekunowie mogli być zadowoleni. W secie drugim Staszic nadal bardzo dobry w ataku – 10 punktów. Mechaniczna jeszcze lepsza – 12 punktów. Zadecydowała gorsza gra blokiem Staszica i widoczne pozytywne emocje, rzekłbym głośne wibracje głosu dochodzące od strony ławki rezerwowej w ZS nr 1. Emocje – to lubię!!!
W tie-breaku wspomniana już absencja Kamila Kupca do tego stopnia speszyła chłopaków z Mechanicznej, że popełnili 10 błędów własnych i podali na talerzu zwycięstwo Staszicowi. A swoją drogą, trzeba ich pochwalić, bo przegrywali bardzo wysoko 13: 6 i nie poddali się – zdobyli kolejno kilka punktów. Ostatecznie 15:12 dla Staszica. Kilka pochlebnych słów należy się zwycięscy tego meczu. Drugi mecz wygrany w tie-breaku świadczy o tym, że nie pękają i walczą do końca. MVP dla rozgrywającego Andrzeja Całki. Ten chłopak zauważony został przez „szperaczy” z Kościuszki już 4 lata temu. Wybrał Staszica. To jeden z najrówniej grających chłopaków w Staszicu i nie tylko.

W meczu pomiędzy LO Horodło a ZS nr 4 uwidocznił się postęp w grze tego drugiego zespołu. W niedzielę zagrali już znacznie spokojniej. Horodło natomiast znacznie poniżej swoich możliwości. MVP meczu Simbiga Michał z Horodła. Panowie z Horodła uwierzcie w siebie, możecie być naprawdę o wiele lepsi.

Ostanie spotkanie Kościuszko – Nauczyciele 2:0 dla młodzieży. Dla Kościuszki mecz ten miał znaczenie psychologiczne. Trzeba było sie odbudować po porażce z poprzedniej kolejki. Myślę, że Kościuszkowcy osiągnęli równowagę emocjonalną. Mecz w ich wykonaniu był spokojny. Na uwagę zasługuje gra Artka Tytuły i Bartka Grzyba. Ten drugi to jedyny zawodnik ligi, głośno zaznaczający, że zamierza zagrać piłkę. Okrzyk „Moja”, tak prosty i oczywisty, słyszymy bardzo rzadko. Młody rozgrywający Mateusz Malon wyszedł na mecz w pierwszym składzie i zagrał całkiem dobrego seta. Ciekawi mnie, jak się rozwinie, widać w nim determinację i chęć doskonalenia – co niestety nie jest wcale takie oczywiste, gdy patrzę na wielu potencjalnych siatkarzy. W zespole nauczycieli bardzo groźny może okazać się Jaromir Łokaj. Jeśli wstrzeli się zagrywką, zrobi krzywdę każdej drużynie z naszej ligi.

***

Refleksja końcowa. Mamy w naszym mieście dwie ligi PALPSM i HLK. Byłem w niedzielę na hali HOSiR i zazdroszczę organizatorom HLK frekwencji na trybunach. Zapewne godziny rozgrywek mają na to spory wpływ. Brawo dla nich za tak liczne zgromadzenie kibiców wokół koszykówki. Brawo także, dla tak licznych organizatorów – widziałem ich tam sporą grupę. HLK żyje młodością organizatorów. PALPSM żyje pasją trochę już starszych panów. Przy HLK działają młodzi – dla siebie, dla swojej pasji, dla innych – pod czujnym okiem niewidocznego moderatora. Przy PALPSM działają – można powiedzieć – sami moderatorzy. Młodych chętnych do pomocy jak na lekarstwo. Gdyby nie młodzi, HLK prawdopodobnie by nie było – no chyba, że zorganizowałoby ją Stowarzyszenie „Dla Szkoły”. PALPSM na pewno by nie było, gdyby nie Stowarzyszenie „Dla Szkoły”. Refleksja moja jest zachętą dla wszystkich młodych miłośników piłki siatkowej – nie bądźcie gorsi od koszykarzy – włączajcie się chętnie do organizowania meczów, np. obsługa liczmana (tablica wyników) często jest obsługiwana przez jednego tylko Sebastiana Kwarcińskiego.

***

TABELA

Kolejno:
Miejsce Nazwa drużyny Rozegrane mecze Punkty sety wygrane sety przegrane Stosunek setów Małe pkt. zdobyte Małe pkt. stracone Stosunek małych pkt. Poprzednie miejsce