22 maja 2024

Oddział Rejonowy PCK w Hrubieszowie: Rewizyta polskiej młodzieży na Ukrainie

W ramach programu „Akademia Wolontariatu Czerwonego Krzyża” w dniach 21 – 27 września grupa młodzieży, wolontariuszy PCK z województwa lubelskiego, w tym przedstawiciele Oddziału Rejonowego PCK w Hrubieszowie, gościła na Ukrainie.

Pierwsza wizyta, miała miejsce w dniach 24 – 30 sierpnia w Polsce. Tym razem spotkanie zorganizowało Ukraińskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża Obwodu Wołyoskiego.

Na miejsce spotkania wybrano ośrodek położony w malowniczym krajobrazie jeziora Hrynniki, ok. 45 km od Łucka.

Młodzież uczestniczyła w szeregu zajęć o charakterze edukacyjnym, np. z zakresu przeciwdziałania AIDS, kursie pierwszej pomocy, zaprezentowano działalność Ukraińskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. Nie brakowało również gier i zabaw integracyjnych, a wieczorami wspólnej zabawy przy muzyce dyskotekowej.

W czasie pobytu na Ukrainie odwiedzono Beresteczko (miejsce historycznej bitwy pomiędzy wojskami polskimi i kozackimi), Łuck (w tym Katedrę Piotra i Pawła oraz Muzeum Ikony Wołyńskiej), Pavlivkę (pol. Poryck), Włodzimierz Wołyński, Sanktuarium w Zimnym.

W ciągu tych dwóch spotkań młodzież przełamała bariery językowe i kulturowe, nawiązało się wiele przyjaźni, które z pewnością będą kontynuowane. Uczestnicy opracowali mapę współpracy i pomysłów na kolejne wspólne działania, których z niecierpliwością oczekują.

W czasie pobytu na Ukrainie opiekunowie i wolontariusze obydwu ze stron niejednokrotnie podnosili, że pomimo granic geograficznych, między polskim a ukraińskim Czerwonym Krzyżem żadnych barier nie ma.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Edukacji Narodowej. „Akademia Wolontariatu Czerwonego Krzyża” jest kolejnym wspólnym projektem, realizowanym przez Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża i Ukraińskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża Obwodu Wołyńskiego. Wcześniej w Obwodzie Wołyńskim zrealizowano w szkołach podstawowych program lekcji dotyczących higieny, zdrowia i bezpieczeństwa „Super Biełka”, wzorowanym na polskim programie „Super Wiewiórka”.