Patriotyczna lekcja śpiewania w Trójce

Od dawna wiadomo, że polskie pieśni żołnierskie i patriotyczne są źródłem wzruszeń, wiedzy i doskonałym materiałem do wspólnego muzykowania.

Reklamy

15 listopada 2013 r. zespół wokalny ZSM nr 3 w Hrubieszowie zaprosił uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum na muzyczną wędrówkę po polskiej historii. Tym razem, wykonawcy koncertu byli tylko pomocnikami, gdyż widownia otrzymała teksty utworów i pięknie włączyła się we wspólny śpiew. Korytarze szkolne wypełniły melodie wzruszających pieśni żołnierskich, od „Bogurodzicy”, przez „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” czy ”Legiony”. Doskonale brzmiały hymny: „Mazurek Dąbrowskiego” i „Rota”, odśpiewane oczywiście na stojąco. Uśmiech na twarzach wywołała mało znana, zabawna piosenka „Łączko, Łączko” oraz „Przybyli ułani” z podziałem na role.

Okazało się, że marszowe rytmy szybciej wchodzą nam w pamięć. „Wojenko, wojenko” i „Piechotę” bez pomocy tekstów wykonywała większość śpiewających. Koncert zawierał też współczesne piosenki o ojczyźnie, których można się było dopiero uczyć.

Ta oryginalna lekcja muzyki udowodniła, że bez względu na ilość lat (w koncercie uczestniczyły klasy od III szkoły podstawowej do III gimnazjum) wspólne śpiewanie wyzwala energię i daje sporo radości. Powinniśmy się cieszyć, że dla udowodnienia miłości do ojczyzny wystarczy dziś trochę pomuzykować i nie trzeba brać do ręki karabinu. Warto też zauważyć, że widzowie- uczniowie i nauczyciele w ZSM nr 3 pięknie śpiewają.

Brawo!

 

Info: ZSM nr 3