17 czerwca 2024

Pielgrzymka maturzystów z ZS nr 1

W dniach 24 – 28 X 2012 r. uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół nr 1
w Hrubieszowie wraz z opiekunami uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę. Wyjazd związany był także ze zwiedzaniem Pienin i Zakopanego.

Reklamy

Po kilkugodzinnej podróży wszyscy dotarli do Domu Wczasowego „Kinga” leżącego w Kacwinie, malowniczej spiskiej wsi koło Nidzicy, w pobliżu słowackiej granicy.

Podzieleni na dwie grupy, po góralskim śniadaniu, w towarzystwie pienińskich przewodników udali się na Zamek Dunajec w Nidzicy będący średniowieczną warownią. Stąd rozciąga się wspaniały widok na Zbiornik Czorsztyński i zaporę wodną. W czasie podróży po trasach przewodnicy opowiadali anegdoty oraz legendy związane z pienińskimi miejscowościami. Zwrócili uwagę na jedną z największych atrakcji, do których należy zaliczyć spływ Dunajcem.

Reklamy

W Sromowcach Niżnych młodzi turyści dzięki wiszącej kładce przeszli na stronę Słowacji, docierając do miejscowości Czerwony Klasztor, znanej z dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów.

Kolejną atrakcją była słynąca z leczniczych wód Szczawnica. To właśnie tutaj znajduje się wyciąg na Palenicę. Podróżując nim można podziwiać przepiękne szczyty Pienin i Tatr.

Reklamy

Drugi dzień wycieczki koncentrował się wokół Zakopanego i Białki Tatrzańskiej, gdzie młodzież zażywała kąpieli w basenach termalnych.

Sobota, czyli 27 X, związana była z 21 Pielgrzymką Maturzystów Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej na Jasną Górę, której towarzyszyły słowa: „Uwierzyć na wzór Maryi”. Z młodzieżą modlił się m.in. biskup diecezji M. Rojek, Dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego – ks. W. Galant oraz J. Lelonek, kierownik zamojskiego oddziału Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

W trakcie Eucharystii maturzyści odczytali Akt Zawierzenia Matce Bożej.

Pielgrzymi modlili się również podczas Drogi Krzyżowej w Bazylice oraz na Nabożeństwie Różańcowym w Kaplicy Cudownego Obrazu. Apel Jasnogórski, podczas którego rozważania wygłosił bp. M. Rojek, zakończył pielgrzymkę maturzystów.

W niedzielę we wczesnych godzinach rannych, pełni wrażeń pielgrzymi wrócili do Hrubieszowa.

 

Ata