13 kwietnia 2024

Podsumowanie Festiwalu Tenisa Stołowego

HrubieszówHrubieszów

Festiwal był jedną z największych imprez tenisa stołowego w kraju (rozgrywany na 18-stu stołach w ciągu siedmiu dni). Zgromadził dużą liczbę uczestników i dał im dużo satysfakcji, zarówno z udziału, jak i uprawiania tej dyscypliny sportu (w sumie udział wzięło 564 zawodników, którzy rozegrali ponad 1300 meczów).

***

W dniach 6 – 12 stycznia 2010 odbył się w hali Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Festiwal Tenisa Stołowego. Celem festiwalu była popularyzacja tenisa stołowego oraz zdrowego stylu życia w naszym społeczeństwie. Akcja była skierowana do ludzi w różnym wieku, od przedszkolaków do seniorów, zamieszkujących zarówno tereny miejskie, jak i wiejskie.

Impreza składała się z cyklu turniejów mających na celu wyłonienie najlepszych zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Pierwsze dwa dni to rozgrywki powiatowe, które wyłoniły najlepsze drużyny w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, do rozgrywek rejonowych. Piątek był popisem sióstr Wójcickich – Doroty i Marty z Gimnazjum Nr 1 w Hrubieszowie, które prowadzone przez Andrzeja Pachlę uzyskały awans do rozgrywek wojewódzkich. W tym dniu można było także obejrzeć znakomitą grę Pawła Rozwadowskiego ze Szczebrzeszyna, czołowego kadeta kraju.

Sobota to kolejny dzień zmagań tenisistów stołowych. Zła aura nie przestraszyła zawodników, którzy w liczbie 76 osób z 15 klubów przyjechali do hrubieszowskiej hali sportowej, aby uczestniczyć w III Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym Juniorów. Podczas turnieju wyłoniono reprezentantów województwa na III Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w tej kategorii wiekowej. Awans uzyskali zdobywcy pierwszych miejsc – Olga Grudzień (Arka Ryki) i Błażej Ferens, który stoczył zacięty, zwycięski pojedynek w grze finałowej z kolegą klubowym Pawłem Rozwadowskim. Zawodnicy reprezentują klub sportowy LUKS Trefl Zawada.

W godzinach popołudniowych rozpoczął się rozgrywany po raz drugi turniej „Gramy dla Jerzego” z serii ogólnopolskich turniejów w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie postawiono na akcent rekreacyjny. Do godzin wieczornych rywalizowali uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Niedziela była drugim dniem turnieju „Gramy dla Jerzego”. Od godzin rannych do rozgrywek przystąpiły dzieci ze szkół podstawowych, a od godziny 13 grę rozpoczęli seniorzy w różnych kategoriach wiekowych. Można było zobaczyć zmagania sportowe, do których przystąpili Burmistrzowie Miasta – Pan Zbigniew Dolecki i Marek Bartkowiak oraz Sekretarz Miasta Pan Marek Watras, którzy swoim udziałem promowali ruch i pokazali, że nawet po latach nie zapomnieli gry w tenisa. Poza zmaganiami sportowymi była to dwudniowa akcja charytatywna, podczas której zbierane były fundusze do puszek, jak również prowadzona była licytacja na poczet Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (uzbierano 978,54 zł).
W czasie turnieju odbyło się także losowanie nagród i gadżetów wśród zawodników biorących udział w turnieju i kibiców.

W sumie przez dwa dni w zawodach wzięło udział 316 zawodników. Niestety, nie udało się pobić ubiegłorocznego rekordu, kiedy to uczestniczyło 389 zawodników. Być może w przyszłym roku się uda…

Zwieńczeniem kilkudniowych rozgrywek tenisowych były finały drużynowych wojewódzkich rozgrywek w tenisie stołowym prowadzone przez Lubelski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy. Wystąpiły w nich najlepsze drużyny wyłonione w drodze eliminacji powiatowych, a następnie rejonowych, szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Lubelszczyzny.

W poniedziałek odbył się Finał Wojewódzki Igrzysk. Zjechała rekordowa ilość drużyn – 41. We wtorek – Wojewódzka Gimnazjada. Był ceremoniał otwarcia, wciągnięcie flagi, goście zaproszeni (krótkie przemówienia) i wiele dobrych meczów (tu dobrze spisały się siostry Wójcickie, zajmując piąte miejsce).

Festiwal był jedną z największych imprez tenisa stołowego w kraju (rozgrywany na 18-stu stołach w ciągu siedmiu dni). Zgromadził dużą liczbę uczestników i dał im dużo satysfakcji, zarówno z udziału, jak i uprawiania tej dyscypliny sportu (w sumie udział wzięło 564 zawodników, którzy rozegrali ponad 1300 meczów).

Były piękne szklane okolicznościowe statuetki, koszulki z festiwalowym nadrukiem i logami sponsorów (rozdano ponad 170 sztuk), nagrody rzeczowe w postaci sprzętu tenisowego.

Informacje o turnieju zostały zamieszczone w prasie wojewódzkiej oraz na ogólnopolskich stronach internetowych.

ORGANIZATORZY:
UKS Ogólniak Hrubieszów – Zbigniew Krawczuk
Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji – Stanisław Łuczkiewicz
Szkoła Podstawowa nr 3 w Hrubieszowie – Danuta Krawczuk
Gimnazjum nr 1 w Hrubieszowie – Andrzej Pachla
Sekcja Kusy Olimpiady Specjalne Hrubieszów – Mieczysław Śliwiński
Sekcja Hobbit Olimpiady Specjalne Hrubieszów – Leszek Tarnawski
LubieHrubie.pl – Maciej Łyko

Festiwal nie mógłby się odbyć bez udziału ludzi dobrej woli, którzy wsparli imprezę finansowo lub pomogli w jej organizacji.

Gorące podziękowania od organizatorów dla sponsorów oraz osób wspierających Festiwal Tenisa, którymi są:

Burmistrz Miasta Hrubieszowa – Zbigniew Dolecki oraz Marek Watras
Starosta Hrubieszowski – Józef Kuropatwa oraz Dariusz Czujkowski
Wójt Gminy Hrubieszów – Jan Mołodecki oraz Tomasz Zając
Wójt Mircza – Lech Szopińki
Wójt Werbkowic – Lech Bojko
Wójt Trzeszczan – Mirosław Kutera
Wójt Dołhobyczowa – Józef Demendecki
Wójt Uchań – Maria Gumieniak
Zamojska Korporacja Energetyczna – Dariusz Fornal i Jarosław Hudoba
Bank Spółdzielczy Dołhobyczów – Krystyna Sydorowicz
Lubelski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy – Henryk Grundszok
Związek Nauczycielstwa Polskiego w Hrubieszowie – Czesław Podgórski
Lubelski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego – Dariusz Wierzchowski
V- Agra Lębork – Wiesław Bzdek
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie
Poligraf – Jerzy Gnatiuk
Kameleon – Andrzej Romański
Domet -Waldemar Lachiewicz
Feniks – Mirosław Ciesielczuk
Cisło Marian
Zbigniew Janiec
Robert Łukasiewicz
Martyna Śliwińska
oraz inne osoby, które w większym lub mniejszym stopniu pomogły w organizacji Festiwalu Tenisa Stołowego.

PATRONAT MEDIALNY:
LubieHrubie.pl – Maciej Łyko
Lubelska Gazeta Wyborcza – Wiesław Pawłat
Szkolne Radio RTM Staszic – Stanisław Nowak, Dorota Sędłak

DO SPOTKANIA ZA ROK!
ORGANIZATORZY
www.festiwaltenisa.pl

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2010