29 maja 2024

Pompa ciepła czy bojler elektryczny? Jak obniżyć koszty podgrzewania wody?

Koszty podgrzewania wody należą do jednych z głównych opłat za media w każdym gospodarstwie domowym. Ci, którzy decydują się na nowe rozwiązania w swoim domu, zazwyczaj poszukują metod na zmniejszenie tych wydatków. Często stoją przed dylematem wyboru pompy ciepła, bądź bojlera elektrycznego? Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze pod względem ekonomicznym?

 

Klasy efektywności a ogrzewanie wody

Pierwszym i ważnym kryterium, na jakie warto zwrócić uwagę, jest klasa efektywności energetycznej. W roku 2015 wprowadzono normę zgodnie, z którą urządzenia przeznaczone do ogrzewania budynków, a także te do podgrzewania ciepłej wody użytkowej powinny mieć przypisaną odpowiednią klasę efektywności energetycznej. Elektryczne podgrzewacze wody użytkowej, bez względu na to, czy są przepływowe, czy pojemnościowe posiadają klasę C lub D. Zdecydowanie lepiej prezentują się pompy ciepła wody użytkowej, ponieważ korzystają z energii odnawialnej, a w efekcie uzyskują jeszcze wyższą klasę A+.

Pompy PCWU a instalacje fotowoltaiczne

Niektóre z pomp ciepła mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Jest tak w przypadku modelu pompy ciepła z podgrzewaczem wody PCWU 200K-2,5kW. Nie jest warunkiem koniecznym to, aby pracowały one razem. Jednak zawsze można zdecydować się na taką ewentualność. Ten rodzaj czerpania energii pozwoli jeszcze bardziej obniżyć nasze koszty.

Koszty wykorzystania pompy ciepła CWU i bojlera elektrycznego a inne urządzenia

Po porównaniu dziennych kosztów podgrzewania 300 litrów ciepłej wody użytkowej okazuje się, że najlepiej wypada instalacja solarna, tu wskazuje się kwotę 0,10 zł. Trochę większy koszt, bo 1,87 zł za podgrzanie 300 litrów wiąże się z pracą pompy ciepła CWU. Najgorzej wypadają tu urządzenia takie jak: bojler elektryczny (7,62 zł), kocioł gazowy starego typu (5,74 zł), kocioł olejowy (5,60 zł), kocioł gazowy kondensacyjny LPG (4,98 zł). Różnica ta jest bardzo duża, zwłaszcza kiedy przeliczymy to sobie przez ilość dni w miesiącu lub w roku.

Bojler i pompa ciepła a koszty zakupu tych urządzeń?

Choć zakup pompy ciepła to zdecydowanie większy koszt (wynoszący około 6600 zł) niż bojlera elektrycznego (około 1500 zł za sztukę) to i tak warto zdecydować się na to pierwsze rozwiązanie. Jest tak dlatego, ponieważ po kilku latach, a dokładnie po czterech, koszt inwestycji ulegnie zwróceniu. Stanie się to jeszcze podczas okresu gwarancyjnego, który dla wspomnianej pompy ciepła wynosi pięć lat.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Inną korzyścią, jaką przynosi ze sobą pompa ciepła, jest ponadto zmniejszenie ryzyka przeciążenia domowej sieci elektrycznej. Pompa ciepła ma wbudowaną grzałkę, która w zależności od potrzeb może zostać wyłączona. Oprócz tego w przypadku zamontowania tego urządzenia znacznie obniżony zostaje pobór mocy, nie przekracza on zwykle 0,5 kW. Dla bojlera jest to już min. 2,0 kW.

Pompy ciepła mają jeszcze jedną przewagę nad bojlerami. Jest to dodatkowa funkcja chłodzenia pomieszczeń. Schłodzone powietrze wychodzące z tego urządzenia może być kierowane do mieszkania i zastępować klimatyzację. Pompa ciepła sprawdza się zarówno latem, jak i zimą.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Hewalex.

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)