19 listopada 2024

Porady prawne: Kara umowna

Kilka miesięcy temu zawarłem z jedną z firm budowlanych umowę na remont mieszkania. W trakcie remontu miałem płacić zaliczkowo, za każdy etap remontu, których były trzy. Niestety popadłem w poważne problemy finansowe i nie zapłaciłem drugiej zaliczki.

Reklamy

 

Pytanie:

Kilka miesięcy temu zawarłem z jedną z firm budowlanych umowę na remont mieszkania. W trakcie remontu miałem płacić zaliczkowo, za każdy etap remontu, których były trzy. Niestety popadłem w poważne problemy finansowe i nie zapłaciłem drugiej zaliczki. W umowie było napisane, że jeżeli nie wywiążę się w terminie z płatności, firma budowlana będzie mogła odstąpić od umowy i żądać kary umownej w wysokości 20.000 zł. Tak też postąpiła i żąda nie tylko zapłaty za niedokończoną pracę, ale też kary umownej. Czy muszę karę zapłacić?

Reklamy


Po pierwsze należy się zastanowić nad tym, czy prawidłowo przedsiębiorca budowlany odstąpił od umowy, tj.: czy przysługiwało mu umowne prawo odstąpienia i czy zostało w sposób należyty zastrzeżone w umowie, a także, w braku skuteczności zastrzeżenia umownego prawa odstąpienia, czy spełniono ustawowe wymogi niezbędne do odstąpienia od umowy.

Jeśli odstąpienie od umowy dokonane zostało w sposób prawidłowy, wówczas należy skupić się na kwestii prawidłowego wprowadzenia do umowy instytucji kary umownej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Z powyższego wynika, że kara umowna nie może być zastrzeżona, jeżeli dłużnik ma spełnić świadczenie pieniężne (np. zapłacić wynagrodzenie za wykonane dzieło), ponieważ jedynie w przypadku nienależytego wykonania lub niewykonania zobowiązania niepieniężnego (np. nieterminowego wykonania dzieła przez wykonawcę), możliwe jest zastrzeganie kary umownej.

Reklamy

W celu wytłumaczenia zasad dotyczących rozliczeń z tytułu kary umownej, na pewno wypada wiedzieć, że dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej. Ważne jest również i to, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości, zasadniczo bez względu na wysokość poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary umownej dopuszczalne jest tylko wtedy, jeśli strony zgodnie tak postanowiły w umowie.

Na koniec warto odnotować, że jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej. Tak samo można postąpić, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

 

 

EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676