Jesteśmy wraz z mężem właścicielami niewielkiego mieszkania. Mamy troje dzieci i zajmowane lokum nie wystarcza na należyte zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Niedaleka sąsiadka zaoferowała nam w zamian swoje, większe mieszkanie…
PYTANIE CZYTELNIKA PORTALU:
Jesteśmy wraz z mężem właścicielami niewielkiego mieszkania. Mamy troje dzieci i zajmowane lokum nie wystarcza na należyte zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Niedaleka sąsiadka zaoferowała nam w zamian swoje, większe mieszkanie, bez żadnych dopłat, ale nie mamy pieniędzy na notariusza. Czy istnieje możliwość zwolnienie z opłat notarialnych?
Przepisy ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku „Prawo o notariacie” (Dz.U. z 2014r., poz. 164 z późn zm.) dają możliwość ubiegania się przez osobę chcącą dokonać czynności notarialnej zwolnienia od kosztów wynagrodzenia notariusza za dokonaną czynność notarialną, jeżeli wykaże ona, że nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania siebie i rodziny ponieść kosztów tegoż wynagrodzenia.
Niezmiernie istotne jest, jak podkreśla się w piśmiennictwie, że zwolnienie obejmuje jedynie kwotę dotyczącą wynagrodzenie notariusza. Nie obejmuje zatem reszty obowiązków fiskalnych – w tym podatków – jeżeli czynność ta niesie za sobą przymus ich poniesienia.
Stan faktyczny przedstawiony w pytaniu nie budzi żadnych wątpliwości co do tego, że czynność prawna dotycząca zamiany nieruchomości (przeniesienie własności) wymaga dla zachowania swojej ważności formy aktu notarialnego. Jedynie w takich okolicznościach, uzasadniających dokonanie czynności w formie aktu notarialnego, Sąd może uwzględnić wniosek o zwolnienie od kosztów ponoszenia wynagrodzenia notariusza.
Wniosek o zwolnienie od kosztów wynagrodzenia notariusza składa się do właściwego sądu rejonowego. Do powyższego wniosku niezbędne jest dołączenie oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie takie składa się na urzędowym formularzu.
Za stronę zwolnioną z kosztów ponoszenia wynagrodzenia za dokonana czynność notarialną opłatę uiszcza Skarb Państwa.
EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl
Tomasz Gabrylewicz
Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm
e-mail: prawnik-chelm@wp.pl
tel.: 883 001 676