Pożegnanie księdza prałata Kazimierza Gawlika

Mieszkańcy Hrubieszowa i byli parafianie, hierarchowie kościelni, a także przedstawiciele władz lokalnych, poczty sztandarowe organizacji społecznych, szkół, stowarzyszeń oraz służb mundurowych, pożegnali w czwartek 24 stycznia księdza prałata Kazimierza Gawlika.

Reklamy

Uroczystościom, które rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja, przewodniczył ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ksiądz biskup Marian Rojek, władze miejskie reprezentował burmistrz Tadeusz Garaj, a powiatowe starosta Józef kuropatwa.

Ksiądz prałat Kazimierz Gawlik rozpoczął swoją posługę kapłańską w Hrubieszowie w 1993 roku i przez 18 lat pracował jako proboszcz i dziekan, a od 2011 roku, jako rezydent. Jego największym osiągnięciem była budowa kościoła Ducha Świętego, który został uroczyście konsekrowany w listopadzie 2011 roku, przez ówczesnego biskupa Wacława Depo. 

Żegnając duchownego burmistrz Tadeusz Garaj przypomniał, że jako proboszcz parafii Świętego Mikołaja ksiądz prałat Gawlik okazywał wiele życzliwości władzom samorządowym miasta i aktywnie włączał się w organizację uroczystości patriotycznych i religijnych. – Dziękujemy za dar twojego powołania kapłańskiego, za ciche, skromne i pokorne serce, wsparcie i życzliwość. Parafianie zapamiętają cię jako proboszcza, który miał zawsze dla każdego człowieka czas i dobre słowo – mówił burmistrz Garaj. 

Ksiądz prałat Kazimierz Gawlik urodził się w 1941 roku w Pukarzowie koło Łaszczowa, a święcenia kapłańskie przyjął w katedrze lubelskiej w 1965. Zanim rozpoczął swoją posługę w Hrubieszowie, pracował w Tomaszowie Lubelskim, Tyszowcach, Sahryniu i Radzięcinie. W czerwcu 2011 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w niedzielę 20 stycznia. 

Za zasługi dla miasta i parafii został uhonorowany statuetką Króla Władysława Jagiełły, która jest najwyższym miejskim wyróżnieniem, przyznawanym osobom szczególnie zasłużonym dla Hrubieszowa.


Źródło: ias24.eu

Fot. LubieHrubie, Foto-Wrzos