Przygotowanie pogrzebu

Planowanie uroczystości to zawsze ogromne wyzwanie i ogrom pracy. Przy organizowaniu tych wesołych, efekt końcowy wynagradza nam cały trud przygotowań i związane z tym zmęczenie. Niestety życie nie składa się z samych przyjemnych chwil i są momenty, kiedy ceremonia to niesamowicie smutne wydarzenie. Śmierć i nieodłącznie towarzyszący jej pogrzeb są prawdziwym wyzwaniem dla bliskich osób, na których spoczywa ciężar jego organizacji. W kontekście rozpaczy, przygotowanie pozornie prostych spraw często nas przerasta. Momentami, aż chciałoby się, by ktoś zabrał od nas czy zwolnił nas z obowiązku przygotowywania ceremonii pogrzebowej.

Reklamy

 

I coraz częściej właśnie tak się dzieje. Firmy pogrzebowe takie jak Charon, rozszerzają swoją działalność o usługę związaną z organizacją pogrzebu. Dbają o dopełnienie formalności, odpowiednią oprawę uroczystości i uporządkowanie wszystkich spraw po zakończonym pogrzebie. Dla jednych to zbędne, jednak jak można zaobserwować, dla większości osób to nieoceniona pomoc. Osoby te mogą wówczas spokojnie rozpocząć żałobę, w spokoju spróbować poukładać myśli i opanować emocje.

Organizacja pogrzebu to zadanie, do którego nie można przygotować się nawet, gdy zdajemy sobie sprawę, że zbliża się wielkimi krokami. Emocje paraliżują i skutecznie utrudniają sprawne działanie. W celu ułatwienia i posiadania pewności, że w obliczu wyzwania nie zapomnieliśmy o żadnym aspekcie, publikujemy listę spraw, które konieczne należy załatwić w związku z pogrzebem bliskiej osoby.

To, o co powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności to karta zgonu. Bez tego dokumentu zablokowany będzie cały, dalszy proces przygotowań. Kartę zgonu wystawia lekarz, który przyjedzie na miejsce i stwierdzi zgon, bądź ten będący na dyżurze, jeśli śmierć nastąpiła podczas pobytu w szpitalu. W przypadku zgonu będącego wynikiem przestępstwa, karta zgonu wystawiana jest przez lekarza medycyny sądowej.

Wybór zakładu pogrzebowego jest zwykle determinowany zakresem cen lub wybierany z polecenia. Ważne, aby jeszcze na początku ustalić wszelkie interesujące nas szczegóły i uzgodnić koszt ostateczny usługi. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak przepisy wskazują na konieczność zorganizowania pogrzebu w ciągu 72 godzin od daty śmierci, a 24 godziny w przypadku, gdy zmarły cierpiał na chorobę zakaźną. Wbrew pozorom jest to niewiele czasu, na dopracowanie szczegółów związanych z organizacją ceremonii, dlatego nawet najmniejsza pomoc może okazać się zbawienna.

Kiedy data i szczegóły zostaną już załatwione pozostaje wykupienie kwatery na cmentarzu, jeśli zmarły nie posiadał wcześniej przygotowanego na tę chwilę miejsca. W momencie, gdy wiadomo już gdzie zostanie pochowane ciało, niezwłocznie należy udać się do Kościoła lub Kaplicy przycmentarnej, aby zamówić nabożeństwo żałobne, po umówieniu którego warto zamówić nekrolog i klepsydrę w celu poinformowania bliskich i dalszych znajomych czy rodzinę o szczegółach i samym fakcie uroczystości.

Zamówienie wieńców to chyba najprostsza czynność z listy tych koniecznych przy organizacji pogrzebu, jednak nie należy jej bagatelizować. Ceny wiązanek są dość spore, a wybierając je warto zadbać, by kwiaty i napis były stosowne do okoliczności.

Zdaje się, że najbardziej bolesną i ciężką chwilą jest przygotowanie ciała do uroczystości pogrzebowej. Do obowiązków naszych lub zakładu pogrzebowego, jeśli tak zlecimy, należy ubranie, uczesanie a nawet, ogolenie osoby zmarłej. Coraz częściej czynności te wykonywane są nawet na szerszą skalę, a ich zakres zależy od naszego uznania.

Bardzo ważną sprawą, której nie można zaniedbać jest wyrobienie aktu zgonu, po który trzeba udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Akt zgonu jest niezbędny do otrzymania zasiłku pogrzebowego, wypłaty ubezpieczenia na życie, czy załatwienia formalności związanych z postępowaniem spadkowym. Dokumenty jakie musimy mieć ze sobą to: karta zgonu, dowód osobisty swój i zmarłego, odpis aktu urodzenia (jeśli zmarłym jest dziecko), książeczka wojskowa (gdy zmarły to mężczyzna poniżej 50 roku życia), akt małżeństwa (jeśli zmarły to współmałżonek). Musimy również napisać podanie o wydanie trzech odpisów aktu zgonu.

To najważniejsze punkty z procesu organizacji pogrzebu, których nie może zabraknąć na ścieżce przygotowań. Tak jak podczas innych ceremonii, do listy można według własnych odczuć dodawać poszczególne zadania, jednak warto pamiętać, że mimo wszystko uroczystość tę powinien cechować spokój i zaduma.

 

 

fot. mat. sponsora