19 maja 2024

Różnice między kasą, a drukarką fiskalną

Tytułem wstępu warto zaznaczyć, że sprzedawcy, przedsiębiorcy, którzy są zarazem podatnikami prowadzący sprzedaż ukierunkowaną dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i dla rolników ryczałtowych mają obowiązek prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy urządzeń rejestrujących.

Drukarka fiskalna

Drukarka fiskalna wymaga posiadania komputera, minusem jej jest cena, w porównaniu do kasy jest droższa. Informacje na temat posiadanych towarów i usług przechowywane są na komputerze. Drukowanie faktur, temat rabatów następuje za pośrednictwem właściwego oprogramowania. Jej atutem jest modyfikacja, wprowadzanie poprawek w paragonach bezpośrednio przed wydrukiem. Integracja drukarki z komputerem posiada atuty. Wszelkie promocje i rabaty drukarka z komputerem są w stanie zrealizować. Baza danych na komputerze umożliwia wgląd w magazyn oraz wszystkie informacje związane z towarami.

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne znakomicie sprawdzają się w szybkiej oraz prostej sprzedaży detalicznej, jak i mobilnej. Jak już wcześniej wspominaliśmy jest tańsza w porównaniu do drukarki fiskalnej i nie trzeba posiadać komputera. Trzeba jednak zaznaczyć fakt, którym jest kasa fiskalna ( https://netpol.eu/urzadzenia/kasy-fiskalne-gdynia-gdansk-sopot )  jako najpopularniejsze urządzenie rejestrujące wybierane aktualnie spośród przedsiębiorców. Istnieją działalności w których kasa fiskalna jako urządzenie które można swobodnie przenosić z jednego do drugiego miejsca. W kasie fiskalnej nie ma opcji drukowania faktur VAT. Kody wprowadza się ręcznie przez klawiaturę, czy też za pomocą skanera.

Rynek

Jeżeli masz plan wejść na rynek, zostać przedsiębiorcą sprzedawać towary i usługi to należy głębiej zastanowić się nad tym czy potrzebujesz w ogóle urządzenie fiskalne. Jak dojdziesz do wniosku, że tak, urządzenie jest potrzebne. Posiadanie kasy czy drukarki fiskalnej niesie za sobą różne możliwości. Warto zrobić mocniejsze rozeznanie, nawet przedyskutować ze sprzedawcą wszystkie atuty, zalety jednego i drugiego sprzętu. Temat konfiguracji oraz problemów jakie mogą nieść ze sobą tego typu urządzenia też nie można ignorować.

Art: lifekafejka

(tekst i fot. mat. partnera)