14 kwietnia 2024

Sensacyjny Skarb z Czermna zagości w Muzeum w Hrubieszowie – NOC MUZEÓW 2012

W kwietniu 2011 roku w Czermnie koło Tyszowiec, w trakcie badań prowadzonych przez Instytut Archeologii UMCS, odkryte zostały dwa zupełnie wyjątkowe skarby biżuterii wczesnośredniowiecznej. Nie ma wątpliwości, że są to przykłady znalezisk zasługujących na miano sensacji roku w polskiej archeologii. Nie przypadkiem znalazły się w rankingu dziesięciu największych odkryć National Geographic – i wygrały ten plebiscyt!

Zbiór wyjątkowych zabytków datowanych na okres od schyłku XII wieku do roku 1240, które za kilka miesięcy staną się cześcią wielkiej wystawy przygotowywanej przez Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim, wyruszą następnie w międzynarodową trasę po największych Muzeach europejskich. Odwiedzą Niemcy, Włochy, Skandynawię, Wyspy Brytyjskie. Nim to jednak nastąpi…

Niezwykle miło nam ogłosić, że Muzeum Regionalne im. J. Petera w Tomaszowie Lubelskim oraz Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, w ramach tegorocznej akcji NOC MUZEÓW 2012 postanowiły udostępnić zwiedzającym w Hrubieszowie wspomniane  precjoza. Niech będzie to zapowiedź wystawy, która prezentowana w Muzeum tomaszowskim jesienią br. ma szansę stać się najważniejszym wydarzeniem kulturalnym naszego regionu. 

Zapraszamy do Muzeum, gdzie skarby z Czermna nie będą jedyną atrakcją przygotowaną z okazji NOCY MUZEÓW.

Taka sytuacja może się szybko nie powtórzyć, okazja jest wyjątkowa!

Zabytki prezentowane będą w Muzeum w Hrubieszowie w dniach 19-20 maja 2012 – wstęp bezpłatny.