Sławny podróżnik Robert Maciąg w Trójce

10 czerwca 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie (Trójka) uczestniczyli w spotkaniu z miłośnikiem podróży do odległych zakątków świata – Robertem Maciągiem.

Reklamy

Robert Maciąg to z wykształcenia nauczyciel, z pasji podróżnik i fotograf. Jest autorem wielu książek podróżniczych,  min. „Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę” czy „Tysiąc szklanek herbaty”.  Jest laureatem konkursu Podróżnik Roku („Podróże”) i zdobywcą Travelera („National Geographic”). Prowadzi  Fundację  Szkoły na końcu świata oraz wykłady i warsztaty o świecie dla szkół.

W ciągu 3 godzin barwnych wykładów uczniowie klas I-III, IV-VI oraz gimnazjum poznali  historię, przyrodę, tradycje i wyzwania życia codziennego ludzi, zamieszkujących różne regiony Afryki i Azji. Zaproszony gość przedstawił uczniom dokumentację fotograficzną z pobytu w krajach azjatyckich. Wszyscy z niedowierzaniem patrzyli na budynek pełniący funkcję szkoły, no i oczywiście na plac zabaw, który nie jest tak kolorowy i ładny, jak w naszej szkole.

Podróżnik zachęcił do nauki zwrotów językowych „dzień dobry”, „dowidzenia”, „dziękuję” w różnych językach. Dla uczestników spotkania były to bardzo śmieszne pojęcia połączone z zabawnymi gestami.


Najciekawsze powieści podróżnika:

Mali czyli najbardziej umuzykalniony kraj Afryki. Etiopia czyli Koptowie i skalne kościoły w Lalibeli.
Ludzie mieszkający dookoła jeziora Wiktoria, ich codzienne wyzwania, które sięgają półek europejskich supermarketów.

Serengeti czyli miejsce gdzie ochrona przyrody i wielkie Parki Narodowe przenikają  się z życiem codziennym Masajów.

Kongo czyli co mają goryle i przepastna dżungla wspólnego z naszymi telefonami komórkowymi.

RPA czyli najbogatszy kraj afrykański przesiąknięty kolonialną historią, apartheidem, gdzie Zulusi, Borowie i potomkowie Anglików tworzą wspólne państwo.

Co robią dzieci w Nepalu po szkole?
Jak wygląda gimbus w Indiach?
A czy oni mają takie same podręczniki?
Jak Chińczycy mówią „dzień dobry”?  

 

Teraz każdy uczeń naszej szkoły marzy o takich podróżach, a na razie chętnie uczy się języków obcych.

Na pewno w pamięci uczestników spotkania pozostaną prezentowane podczas pokazu fotografie krajobrazów i ludzi, które podróżnik sam wykonywał.

Mamy  nadzieję, że te opowieści  rozbudziły w młodzieży marzenia o dalekich podróżach…

 

ZSM nr 3