Sposoby rozliczenia PIT – jakie są możliwości?

PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, jest jednym z najważniejszych zobowiązań, jakie musi uregulować każdy, kto osiąga podlegające opodatkowaniu dochody. Wiele osób wciąż uważa, że jest to „czarna magia”. Rozliczanie PIT nie jest jednak takie trudne, jak się wydaje. Dzięki najnowszym programom internetowym takim jak e-Deklaracje czy Twój e-PIT każdy z nas może zrobić to bez najmniejszego problemu. Wystarczy, że w terminie ustawowym złożymy odpowiednią deklarację. Co więcej, deklaracje możemy składać zarówno przez Internet, jak i osobiście w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Reklamy

PIT przez Internet – jak przygotować oraz rozliczyć złożenia?

Rozliczenie PIT może odbywać się zarówno osobiście – w odpowiednim urzędzie skarbowym, jak i online – wyłącznie poprzez zaufane strony internetowe. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Na stronę logujemy się przy pomocy rządowego Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Tam, powinien czekać automatycznie wygenerowany dla nas dokument. Naszym obowiązkiem jest jedynie sprawdzenie zgodności danych ze stanem faktycznym oraz wysłanie formularza. Do portalu możemy zalogować się na 3 sposoby. 

  1. Przez login.gov.pl – za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.
  2. Dodatkowymi danymi – w tym przypadku będziemy potrzebowali PESEL-u, kwoty przychodu z rozliczenia za rok 2020 r. oraz kwoty przychodu z jednej informacji od płatników za 2021.
  3. Za pomocą aplikacji mObywatel.

Innym sposobem na rozliczenie PIT jest skorzystanie ze strony internetowej e-Deklaracje. System ten umożliwia podmiotom gospodarczym przesyłanie deklaracji podatkowych za pomocą drogi elektronicznej. Co więcej, e-Deklaracje umożliwiają również złożenie deklaracji PCC oraz VAT. Jak skorzystać z usługi? Wystarczy, że wypełnimy odpowiedni formularz interaktywny, a gotowy dokument potwierdzimy za pomocą podpisu kwalifikowanego lub danych autoryzowanych, np. poprzez profil zaufany.

Reklamy

Trzecim sposobem jest skorzystanie z darmowych programów internetowych, które służą do rozliczania PIT. Przeprowadzą nas one bowiem krok po kroku przez całą procedurę. Należy pamiętać, że jest to najmniej zaufany sposób.

Tradycyjnym wyborem oczywiście byłaby wizyta w urzędzie skarbowym, do którego należymy. Od tego rozwiązania całkowicie się jednak odchodzi.

Sposoby rozliczenia zeznania rocznego PIT

Wyróżniamy trzy główne możliwości rozliczenia PIT 37 lub PIT 36. Będzie to rozliczanie: indywidualne, wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Rozliczanie PIT z małżonkiem

Małżonkowie mogą rozliczać się razem wyłącznie wtedy, gdy:

  1. przez cały poprzedni rok byli małżeństwem,
  2. przez cały poprzedni rok istniała między nimi wspólność majątkowa,
  3. żadne ze stron nie prowadziło działalności gospodarczej, która objęta jest ryczałtem, kartą podatkową lub podatkiem liniowym.

Wspólne rozliczenie majątkowe możemy złożyć także wtedy, gdy nasz małżonek zmarł w trakcie trwania roku podatkowego oraz, gdy oboje lub jedna ze stron ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w jednym z krajów Unii Europejskiej i osiągnęło w Polsce przychody stanowiące co najmniej 75% wszystkich dochodów osiągniętych wspólnie przez cały rok podatkowy.

Osoby samotnie wychowujące dzieci

Jako osoba, która sama wychowuje dzieci, możemy rozliczyć się wtedy, kiedy:

  • dzieci są małoletnie – bez względu na to, czy zarabiają one i jak dużo zarabiają,
  • dzieci otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną – niezależnie od zarobków dzieci,
  • nie ukończyły 25 roku życia oraz studiują lub uczą się, a w rozliczanym roku nie uzyskały odpowiedniego pułapu dochodów – 3089 zł.


(tekst i fot. mat. partnera)