15 czerwca 2024

Staszic: Sprzątamy Świat!

Turysto! Szanuj Środowisko! – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna 21 akcja „Sprzątania świata – Polska 2014”. Tym razem organizatorzy zachęcali uczestników do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody.

Reklamy

 

Ocena wpływu własnego zachowania i wyborów  na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze jest odniesieniem do naszej odpowiedzialności  za środowisko, w którym żyjemy i z którego korzystamy na co dzień. Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką?

Na te pytania potrafią odpowiedzieć wolontariusze, którzy poprzez własne zaangażowanie w sprzątanie świata dbają o czystość naszego miasta.

Reklamy

Promowanie „nieśmiecenia” i odpowiedzialna turystyka przyświecały działaniom podjętym przez uczestników akcji z klasy biologiczno- chemicznej  na terenie ulic: Krucza, Ludna, Gęsia oraz Szewska właśnie tam uczniowie stawili czoło nowo powstającym nielegalnym składowiskom śmieci. Zaopatrzenie w worki do selektywnej zbiórki odpadów i rękawice zapewnił Urząd Miasta. Worki  zostały wypełnione po brzegi odpadami komunalnymi, wśród których dominowały kartony po sokach, butelki plastikowe i szklane, opakowania po chipsach, słoiki, części gumowe i styropian.Uczestnicy akcji mają emocjonalny stosunek do przyrody i poczucie odpowiedzialności za postępowanie wobec niej, co  przekłada się na ich wielkie zaangażowanie podczas sprzątania oraz prośrodowiskowy styl życia. Są oni świadomi bycia współwłaścicielami naszej planety, na której wszyscy powinniśmy żyć w harmonii z przyrodą.

Obejrzyjcie fotorelację i oceńcie sami zaangażowanie uczniów klasy Ib w tegoroczne działania podczas 21 akcji „Sprzątania świata – Polska ”.

Reklamy

 

źródło i fot. ZS nr 2