Szczoteczki rotacyjne i szczoteczki soniczne – porównanie technologii oraz sposobów działania

Do tego, by dobrze dbać o zęby potrzebujemy dwóch artykułów – pasty oraz szczoteczki. Wybór odpowiedniej szczoteczki to nie lada wyzwanie. Należy kupić taką, która nie sprawi, że pojawią się problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej. Do takich kłopotów zaliczyć możemy między innymi: podrażnienia dziąseł, przyspieszenie obniżania się ich linii. Skutki jakie może powodować źle dobrana szczoteczka są czasami nieodwracalne. Może rozwinąć się na przykład paradontoza.

Reklamy

 

W tym poradniku skupimy się na zaledwie dwóch najpopularniejszych technologiach wśród szczoteczek elektrycznych. Te, które wykorzystują technologię rotacyjną lub rotacyjno-pulsacyjną oraz technologię soniczną. Do najczęściej wybieranych produktów wśród szczoteczek rotacyjnych lub rotacyjno-pulsacyjnych należą produkty firmy Oral-B, natomiast wśród szczoteczek sonicznych króluje Philips Sonicare.

Jak działają szczoteczki rotacyjne lub rotacyjno-pulsacyjne?

Ruch włosia w szczoteczkach Oral-B znacznie różni się od tego, które występowało dotychczas. Końcówki szczoteczek zostały zaprojektowane tak, że mają obracać się wokół własnej osi, a także, że dociskają włosie do zębów i dziąseł. W zależności od modelu występują pewne różnice w sposobie czyszczenia. Szczoteczki rotacyjne od Oral-B to: najmniej skomplikowane Vitality, modele przeznaczone dla dzieci z serii Stages Power (posiadają urządzenia akumulatorowe i te zasilane bateryjnie) oraz bateryjna szczoteczka dla dorosłych Advance Power. Sprzęty z serii PRO, między innymi PRO 4000 czy PRO 7000 oferują zarówno ruchy rotacyjne, jak i ruchy pulsacyjne. Dzięki temu zapewnią lepsze usuwanie płytki nazębnej. Wspomniane wyżej szczoteczki działające z częstotliwością 260 Hz czyszczą lepiej niż szczoteczki Oral-B. Dzieje się tak, ponieważ ich włosie jest w stanie dotrzeć do głębiej skrywanych zakamarków w jamie ustnej. Część szczoteczek może mieć trudności z osiągnięciem przestrzeni międzyzębowych. Jeśli zależy nam na jak najlepszym czyszczeniu, warto sięgnąć po modele soniczne z serii Sonicare.

Reklamy

Działanie szczoteczek sonicznych

Ich praca opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych. Docierają one do 4 minimetrów od zakończenia włosia, co sprawia, że skutecznie zabijają bakterie. By możliwym było wytworzenie fali dźwiękowej o właściwościach bakteriobójczych, szczoteczka musi pracować z częstotliwością 260 Hz. Dzięki temu, że do czyszczenia zostają wykorzystane fale dźwiękowe, o wiele prostszym stało się utrzymanie jamy ustnej w stanie czystości i świeżości. Wykonując około 31 tysięcy ruchów na minutę (zauważmy jak to dużo), doskonale czyści nawet przestrzenie międzyzębowe i obszary od strony warg i języka.

Podczas pracy włosie wykorzystuje polecaną przez dentystów technologię polegającą na wymiataniu zanieczyszczeń. Dokładny opis tej technologii znajdziemy na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl Jest ona mniej inwazyjna dla dziąseł, a co za tym idzie, bezpieczniejsza. Szczoteczki Sonicare poza zapewnieniem ruchów wymiatających, oferują jeszcze jedną ciekawą opcję , jaką jest dynamiczny przepływ cieczy. Dzięki zmieszaniu się pasty, wody i śliny jama ustna zostaje poddana dokładnemu czyszczeniu. Utworzone bąbelki bardzo szybko przecisną się przez trudnodostępne przestrzenie międzyzębowe, co usuwa resztki pokarmowe oraz wszelki osad.
Ponadto, wszystkie modele szczoteczek sonicznych Philips Sonicare korzystają z dokładnie tej samej technologii. Oznacza to tyle, że wszystkie modele będą pracować tak samo w tradycyjnym trybie Clean.

Szybkość szczoteczek

Z tych dwóch rodzajów szczoteczek elektrycznych to szczoteczki soniczne sprawują się lepiej, gdyż są szybsze. Wykonują one co najmniej 31 tysięcy ruchów na minutę. Poza tym istnieją modele, które czyszczą przy użyciu aż do 48 tysięcy ruchów na minutę. Wśród szczoteczek rotacyjnych standardem jest około 8800 obrotów i 40 tysięcy pulsacji na minutę. Jeśli je zsumujemy, otrzymamy niecałe 50 tysięcy ruchów na minutę.

Ruch wykonywany przez włosie jest kolejną bardzo ważną informacją. Szczoteczki soniczne, tak jak pisaliśmy wyżej, wykonują ruchy wymiatające. Natomiast szczoteczki rotacyjne wykorzystują ruch obrotowy.

Kilka słów podsumowania

Sądzimy, że po przeczytaniu tego artykułu łatwiej będzie zdecydować, w którą z tych technologii będziemy chcieli zainwestować. Podkreślamy, że niezależnie od tego, która ze szczoteczek elektrycznych zostanie zakupiona, na pewno będzie czyścić zęby lepiej niż szczoteczka manualna.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)