19 maja 2024

Tarcza diamentowa – jaką wybrać?

Tarcze diamentowe to narzędzia w formie dysku, często nieodzowne przy wykonywaniu prac remontowych. Swoją nazwę zawdzięczają specjalnemu proszkowi diamentowemu wkomponowanemu w spoiwo metalowe tarczy i naniesionemu na jej obwodzie. Tarcze służą do cięcia materiałów o zróżnicowanej twardości i kruchości. Na rynku dostępnych jest wiele tarcz diamentowych, czym zatem kierować przy wyborze najlepszej z nich?

Zastosowanie tarczy diamentowej

Dobrą tarczą diamentową można przeciąć bardzo wiele rodzajów materiałów, a wśród nich te o tak odmiennych właściwościach fizycznych jak beton, żelbet, glazura, metal, szkło, asfalt, tworzywa sztuczne, kamień, ceramika czy drewno. Dzięki swej szerokiej funkcjonalności tarcze diamentowe są wykorzystywane w wielu branżach, stanowiąc najczęściej pomoc przy pracach remontowych oraz wykończeniowych.

Jaką tarczę diamentową kupić?

Nabycie dobrej jakości i dostosowanych do specyfiki wykonywanego zadania narzędzi to niekiedy klucz do sukcesu wszelkich prac remontowych. Podobnie jest w przypadku tarcz. Najważniejszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, kupując tarczę diamentową, jest jej rodzaj. Trzy podstawowe rodzaje tych narzędzi to tarcze segmentowe typu blokowego, tarcze segmentowe turbo oraz tarcze z segmentem ciągłym. Każdy z tych typów różni się pod względem zastosowania, budowy i wykonania, efektywności oraz prędkości cięcia.

Konkretny rodzaj tarczy diamentowej związany jest z takimi ważnymi cechami narzędzia jak prędkość skrawania, rozmiar i grubość tarczy, średnica otworu mocującego czy możliwość wielokrotnego ostrzenia. Przed zakupem narzędzia warto dowiedzieć się, jaka specyfikacja tarczy będzie najbardziej odpowiednia do rodzaju planowanej pracy.

Kupując tarczę diamentową, warto również zwrócić uwagę na jej producenta. Nabywając ją od sprawdzonej i doświadczonej na rynku firmy, takiej jak na przykład Husqvarna, ma się gwarancję kupna narzędzia cechującego się dobrym stosunkiem rozsądnej ceny do wysokiej jakości.

­

(tekst i fot. mat. partnera)