18 kwietnia 2024

Truskawkowy zawrót głowy w Zespole Szkół nr 1

Zawierają dużo witamin i minerałów oraz pektyny – rozpuszczalny w wodzie błonnik, obniżający poziom cholesterolu i neutralizujący substancje toksyczne. Posiadają, podobnie jak czosnek lub cebula bakteriobójcze substancje, fitocyny. Ich obecność zaleca się w dietach dla reumatyków, artretyków, cukrzyków oraz osób z niewydolnością nerek i wątroby.

Mowa o truskawkach, które były tematem przewodnim podczas Szkolnego Konkursu Kulinarnego  „Truskawkowy zawrót głowy”, który zorganizowano 15.06.2012 r. w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

Do udziału w konkursie zgłosiło się pięć dwuosobowych zespołów. Gościnnie przystąpiły do niego dwie uczennice z Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych.

Potrawy konkursowe oceniała komisja  w składzie:

Przewodnicząca: wicedyrektor – p. Małgorzata Lachowicz,

Członkowie: p. Anna Wiśniewska, p. Anna Gałka, p. Justyna Chwedczuk, p. Urszula Sitarz – nauczyciele ZS nr 1 w Hrubieszowie i p. Agnieszka Tomicka – nauczyciel PZPSW w Hrubieszowie.

Wszystkie potrawy wyróżniały się smakiem, oryginalnością i  różnorodnością. Wśród pyszności znalazły się: roladki z truskawkami i sałatka z arbuzem, rukola z orzechami i chipsami truskawkowymi, torcik truskawkowy, pierś kurczaka w sosie truskawkowo-pomidorowym, pierś z kurczaka z truskawkami w occie balsamicznym.

Członkowie komisji  przyznali:

I miejsca:

– Natalii Baran i Katarzynie Dudek – za roladki z truskawkami i sałatka z arbuzem

– Agnieszce Studzińskiej i Magdalenie Jakimiec  (PZPSW) – za rukolę z orzechami i chipsami truskawkowymi.

Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia. Wszyscy  uczestnicy  konkursu otrzymali  atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie, Restaurację „Staropolska, Pizzerię „Soprano”, nauczycieli ZS nr 1 w Hrubieszowie: p. Tomasza Zienkiewicza, p. Urszulę Sitarz, p. Annę Gałka, p. Annę Wiśniewską oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz ich Rodzinom  „Mamy Siebie”  przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym  w Hrubieszowie.

Dyrekcja szkoły, organizatorzy konkursu oraz młodzież składają serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom.

Ponadto uczniowie i członkowie komisji konkursowej otrzymali dwuzłotową monetę okolicznościową wydaną z okazji  „Euro 2012” wydaną przez Narodowy Bank Polski.

Warto też wspomnieć, że w związku dużą popularnością kierunku gastronomicznego, powstała kolejna, piąta już pracownia gastronomiczna wyposażona w nowoczesny sprzęt gastronomiczny.

Przypominamy, że gimnazjaliści mogą kształcić się tutaj zarówno  w Technikum  (technik kelner oraz technik żywienia i usług gastronomicznych), jak i naszej Zasadniczej Szkole Zawodowej (kucharz lub cukiernik).

Pełna oferta na naszej stronie www.zs1hrubieszow.pl

 

Anna Wiśniewska / Daniel Buchowiecki