26 kwietnia 2024

Trwa rekrutacja do NOSG. W tym roku planuje się przyjąć co najmniej 100 funkcjonariuszy [ZDJĘCIA]

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie kontynuuje nabór kandydatów do służby przygotowawczej. W 2023 roku planujemy przyjąć jeszcze co najmniej 100 nowych funkcjonariuszy.

Służba − nie zwykła praca

Lubisz pomaganie i pracę z ludźmi, a obecne zajęcie nie daje Ci satysfakcji? Może najwyższa pora na zmianę profesji? Cenisz spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz kulturę fizyczną i chciałbyś realizować się w tej dziedzinie? A może lubisz mocne wrażenia i poznawanie nowych miejsc – zdobywaj doświadczenie na pokojowych misjach zagranicznych lub podczas służby w grupach interwencyjnych! Masz silne poczucie sprawiedliwości i lubisz rozwiązywać kryminalne zagadki – możesz prowadzić śledztwa i postępowania, walcząc z przestępczością i działając na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa.

W naszej formacji możesz z powodzeniem łączyć przyjemne z pożytecznym, rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Służba w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej to codziennie nowe wyzwania! Może czekamy właśnie na Ciebie?

Dla kogo jest ta służba?

Szukamy osób uczciwych, sumiennych i zmotywowanych do podjęcia służby dla naszego kraju. Dyscypliny naukowe szczególnie predysponujące do służby w Straży Granicznej to: prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne, wychowanie fizyczne, informatyka czy nowoczesne technologie.

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej wysoko ocenianymi walorami są:

  • umiejętność autoprezentacji (sposób wyrażania i formułowania myśli, umiejętność nawiązywania kontaktu, kultura osobista, obycie społeczne, elokwencja);
  • silna motywacja do podjęcia służby (wiedza o Straży Granicznej, poziom aspiracji zawodowych kandydata, otwartość na doskonalenie zawodowe, dyspozycyjność).

Kryteriami uprawniającymi do uzyskania wyższej liczby punktów na rozmowie rekrutacyjnej są m. in.: posiadane wykształcenie specjalistyczne, prawo jazdy kat. A i B, patent sternika motorowego, uprawnienia trenera lub instruktora sportowego, odbyte szkolenia przydatne w służbie, takie jak: kurs strzelecki, udzielania pierwszej pomocy, wspinaczkowy, płetwonurka.

Premiujemy również certyfikaty językowe, doświadczenie nabyte w trakcie służby/pracy w innych formacjach mundurowych oraz osiągnięcia naukowe i sportowe (przydatne ze względu na ustawowe zadania realizowane przez Straż Graniczną). Jednocześnie jesteśmy otwarci na absolwentów różnych kierunków studiów, a posiadane wykształcenie średnie również nie przekreśla szans kandydata na powodzenie w rekrutacji!

Morze możliwości

Służba w NOSG to stabilne zatrudnienie i możliwość stałego doskonalenia zawodowego w interesujących kandydata dziedzinach. To również perspektywy rozwoju osobistego oraz możliwość wyboru specjalizacji (np. ekspert od fałszerstw dokumentów, specjalista ds. cudzoziemców, kontroler ruchu granicznego, technik kryminalistyczny, pirotechnik czy funkcjonariusz Zespołu Interwencji Specjalnych lub przewodnik psa służbowego).

Nasi funkcjonariusze mają różne pasje i życiowe doświadczenia. Co nas łączy? Służba dla Polski, odpowiedzialność i poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

 

Perspektywy finansowe

Funkcjonariusz po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminów końcowych w zakresie szkoły podoficerskiej, mianowany jest na stanowisko młodszego asystenta lub kontrolera, a jego wynagrodzenie wynosi w przypadku:

  • funkcjonariusza do 26 roku życia (zwolnionego z podatku dochodowego) – ok. 5465 zł netto;
  • funkcjonariusza po 26 roku życia (z podatkiem dochodowym) – ok. 5074 zł netto.

Służba w Straży Granicznej gwarantuje konkurencyjne, podlegające okresowej waloryzacji zarobki, rosnące stosownie do wysługi lat, awansów, zajmowanego stanowiska oraz nabywanych kwalifikacji.

To również bonusy finansowe, m. in.:

  • prawa emerytalne po 25 latach służby,
  • coroczna trzynasta pensja,
  • tzw. „mundurówka” w kwocie ponad 2 tys. zł netto,
  • dopłata do urlopu wypoczynkowego,
  • nagrody roczne, motywacyjne i jubileuszowe.

 

Kim jesteśmy?

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy państwowej o długości 467,57 km, obejmując strefą swego działania obszar województwa lubelskiego. Zatrudniamy około 3 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników. Chronimy wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi i z Ukrainą. Ustawowe zadania oddział realizuje siłami 20 placówek: 7 na granicy z Białorusią, 11 na granicy z Ukrainą oraz 2 położonymi w głębi kraju.

 

Najważniejszymi zadaniami NOSG są:

  • ochrona granicy państwowej;
  • organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego;
  • przeciwdziałanie nielegalnej migracji;
  • rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, w zakresie właściwości ustawowych Straży Granicznej;
  • zapewnienie bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej i porządku publicznego w zasięgu terytorialnym przejść granicznych oraz w strefie nadgranicznej.

Wymogi formalne?

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:

  • posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie,
  • o nieposzlakowanej opinii,
  • niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystająca w pełni z praw publicznych,
  • posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej,
  • dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Aktualnie dla kandydatów do służby brak górnych limitów wiekowych.

Procedura rekrutacyjna

Pierwszy etap rekrutacji obejmuje: przyjęcie od kandydata do służby kompletu wymaganych dokumentów, wstępną rozmowę kwalifikacyjną oraz testy psychologiczne. W kolejnym etapie kandydat na funkcjonariusza przystępuje do 2 testów pisemnych: z wiedzy ogólnej oraz znajomości wybranego języka obcego, testu sprawności fizycznej oraz kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej. W przypadku powodzenia, kandydat kierowany jest na badanie psychofizjologiczne (tzw. wariograf) oraz ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby przez Rejonową Komisję Lekarską.

Dokumenty od kandydatów do służby w Straży Granicznej, przyjmowane są w siedzibie NOSG w Chełmie, przy ul. Trubakowskiej 2, po wcześniejszym wyznaczeniu terminu i konkretnej godziny do ich złożenia. Zapisy kandydatów zainteresowanych złożeniem dokumentów odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 pod nr tel. (82) 568 50 92 lub 797 337 619 lub za pomocą elektronicznego modułu, który znajduje się na stronie internetowej NOSG:

https://www.bip.nadbuzanski.strazgraniczna.pl/s06/rekrutacja-do-nosg/4390,Informacje-dotyczace-naboru-do-sluzby.html.

W przypadkach wymagających wyjaśnienia, możliwe jest uzyskanie dodatkowych informacji pod ww. numerami telefonów oraz adresem email: nabor.nadbuzanski@strazgraniczna.pl.

Szczegółowe informacje o rekrutacji znajdują się w zakładce:

https://www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl/nos/praca/funkcjonariusze/17203,Wznowiono-rekrutacje-do-sluzby-w-Nadbuzanskim-Oddziale-Strazy-Granicznej.html



info i fot. NOSG


Zobacz też:

Pani Julianna skończyła 100 lat! [ZDJĘCIA]

Pani Julianna skończyła 100 lat! [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →